Toruńskie studentki na pomoc osobom głuchym [AUDIO]

2022-05-25 20:04
Toruńskie studentki na pomoc osobom głuchym [AUDIO]
Autor: Katedra Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa UMK

To miał być zwykły projekt na zaliczenie przedmiotu, a wszystko wskazuje na to, że powstanie rzecz pionierska na skalę kraju.

Studentki drugiego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem przeznaczonym dla osób niesłyszących. Aplikacja Trait ma znacząco ułatwić komunikację osobom głuchym w codziennych, życiowych sytuacjach.

Posłuchajcie rozmowy z twórczyniami aplikacji Trait

Polski Język Migowy jest zupełnie inny, niż język polski – ma inny szyk zdania, często zdania opierają się na bezokolicznikach – my nie jesteśmy w stanie łatwo skomunikować się z tymi osobami, bo PJM jest bardzo szybkim językiem. Symbolizują to motyle, których trzepot skrzydeł odzwierciedla tę dynamikę. Przede wszystkim jednak, nie wszystkie osoby głuche rozumieją tekst pisany. Nam się wydaje, że my im napiszemy to, co chcemy przekazać, a oni to zrozumieją – okazuje się, że nie zawsze tak jest – mówiła nam Patrycja Żurawska.

Istnieją rozwiązania techniczne, które ułatwiają ten kontakt, ale opierają się często na udziale osób trzecich, który bywa problematyczny:

Naszym pomysłem jest właśnie aplikacja, która miałaby automatycznie tłumaczyć Polski Język Migowy na polski i odwrotnie. Osoba głucha migałaby do aparatu, aplikacja rozpoznawałaby gesty i tłumaczyła je na język polski. Naszym założeniem jest to, by umożliwić osobom głuchym pełne uczestnictwo w społeczeństwie i samodzielne załatwianie spraw, chociażby w sektorze usług – dodaje Weronika Fiedorowicz.

Na jakim etapie są prace nad aplikacją? Odpowiada Maria Mucha:

Na ten moment mamy za sobą część teoretyczną, rozeznanie rynku i sklasyfikowanie tego problemu. Ustaliłyśmy, że odsetek osób głuchych w Polsce to około milion ludzi. Aktualnie tworzymy bazę gestów, by przeprowadzić pilotaż aplikacji.

Aktualności dotyczące rozwoju projektu możecie śledzić na instagramowym koncie trait_app:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE