Toruń gościł ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej! To jego pierwsza wizyta od 2021 roku

2022-11-25 13:15

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 24.11 ambasadora Chin Sun Linjianga. To pierwsza wizyta tego dyplomaty, który reprezentuje swój kraj w Polsce od października 2021, w naszym regionie. Tematem spotkania były m.in. rozwój współpracy z naszym partnerem w Państwie Środka, którym jest prowincja Hubei, oraz sytuacja międzynarodowa.

Warto zacieśniać relacje w świecie, który obecnie dryfuje w niebezpiecznym kierunku. Współpraca na poziomie regionów jest niezwykle ważna dla sytuacji globalnej – chodzi o to, by budować relacje gwarantujące rozwój, pokój na świecie, dobrą perspektywę i nadzieję nas wszystkich. Chiny, jako wielkie mocarstwo, mogą i muszą być gwarantem pokoju na świecie. Cieszę się, że mogliśmy dziś z panem ambasadorem rozmawiać otwarcie i szczerze – podkreślił w wypowiedzi podczas konferencji prasowej po spotkaniu marszałek Piotr Całbecki.

W spotkaniu uczestniczyli też członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek, utrzymujący kontakty biznesowe z chińskimi podmiotami toruński przedsiębiorca dr Adam Marszałek i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Sylwia Tubielewicz-Olejnik.

Toruń to pierwsze miasto, w którym złożyłem wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Warszawie. Nasze firmy są bardzo zainteresowane inwestycjami w Polsce, w tym w województwie kujawsko-pomorskim. Jako ambasada będziemy nadal wspierać współpracę między województwem kujawsko-pomorskim i prowincją Hubei, a także kolejnymi prowincjami w Chinach. Życzę szybko rozwijającej się gospodarki i szczęśliwego życia mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego – mówił podczas briefingu ambasador Sun Linjiang, który przywitał się z dziennikarzami po polsku i komplementował urodę i dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Zaprosił też gospodarza naszego województwa do złożenia oficjalnej wizyty w Chinach.

Ambasador Sun Linjiang pracuje w służbie dyplomatycznej Chin od 1985 roku. Był m.in. konsulem generalnym w Odessie na Ukrainie i Ałmaty w Kazachstanie, a wcześniej przez wiele lat członkiem personelu chińskiej ambasady w Federacji Rosyjskiej i wysokiej rangi urzędnikiem w chińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował się m.in. kontaktami z krajami Europy i Azji Środkowej.

Współpraca województwa kujawsko-pomorskiego z chińską prowincją Hubei rozwija się od 2011 roku, kiedy podczas oficjalnej wizyty w naszym regionie wicegubernatora Li Xianshenga podpisano umowę partnerską. Pola współpracy to m.in. wymiana kulturalna i akademicka, medycyna, gospodarka i turystyka.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE