Wymiana opon

i

Autor: Freepik Jak zaoszczędzić na wymianie opon?

Wymiana opon

Te opony są dużo tańsze i lepsze! Zobacz, jak zaoszczędzić na wymianie kół w aucie

2024-01-09 9:12

Początek zimy to czas, w którym kierowcy muszą powoli zmieniać opony z wiosennych na zimowe. To duży problem, gdyż koszty nie są niskie, a w czasach inflacji odczuwa się je znacznie bardziej. W jaki sposób można zaoszczędzić na wymianie opon? Sprawdziliśmy!

Wymiana opon na zimowe

Kierowcy są zobligowani do wymiany opon w chwili zmiany sezonu pogodowego, czyli z wiosennych na zimowe itd. Szukanie odpowiedniej wulkanizacji oraz zestawu opon zaczyna się po „nagłych” opadach śniegu, nastaniu gołoledzi i gęstych mgieł. Pierwszy lepszy wybór miejsca wymiany na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto przeprowadzić „badania” okolicy zamieszkania, żeby znaleźć tańsze usługi i zadowalającą markę opon.

Ceny wymiany opon są rozmaite i zależą od punktu wulkanizacyjnego oraz jego cen. Kolejną zmienną są ceny samych opon, które zależą od producenta (np. Pirelli). Jest też kilka innych usług, niezbędnych dla auta. Są to m.in. ciesząca się dużą popularnością wymiana opon z felgami i wyważenie felg aluminiowych. Nieco mniej popularna jest naprawa opony (np. klejenie opon) czy prostowanie alufelgi. Sama wymiana opon z felgami stalowymi (19 cali) może być wydatkiem rzędu 80 – 120 zł. Średni koszt wyważenia kół oraz wymiany (felgi aluminiowe 19 cali) wynosi 100 do ponad 150 zł (średnie ceny w październiku-listopadzie 2022).

Jak zaoszczędzić na wymianie opon?

Najlepiej zaoszczędzić przy wymianie opon, gdy wybieramy mniej znaną markę. Wtedy cena jest automatycznie niższa. Dostępne są również inne metody oszczędzania. Jedną z ich jest poszukiwanie opon ze starszego roku produkcji. Znacznie tańsze będą opony sprzed roku czy dwóch (a jednak nadal w dobrym stanie). Bardzo ważne jest też, aby szukać ostatnich sztuk danej serii, które zostały na stanie w hurtowniach. Często obejmują je różne promocje i wyprzedaże, sprzedawca chce bowiem pozbyć się starszych modeli z niższymi cenami.

Wymień opony wcześniej

Kolejną metodą jest szybsza wymiana opon. Wystarczy odpowiednio szybciej podjechać do zakładu wulkanizacyjnego. Wtedy ceny opon są lekko niższe, na pewno unikniemy kolejek i długiego oczekiwania na usługę. Bywa też tak, że na początku sezonu wymiany można jeszcze załapać się na rozmaite rabaty, którymi zakłady przyciągają klientów. Wcześniejsze zatroszczenie się o opony zimowe pozwala na znalezienie starszych opon, które są w dobrym stanie. W późniejszych tygodniach co lepsze sztuki znikną jak zeszłoroczny śnieg. Więc lepiej się pospieszyć niż działać na „ostatni gwizdek”.

Kup opony wielosezonowe

Inną metodą zaoszczędzenia na wymianie opon jest kupno zestawu wielosezonowego. Dzięki temu nie będziemy musieli używać dwóch zestawów opon w ciągu całego roku – to generuje podwójne koszty. Zakup jednego zestawu na pewno będzie opłacalny. Ponadto w tych czasach mamy mizerne i krótkie zimy, a śnieg nie leży zbyt długo. To kolejny argument za kupnem opon wielosezonowych. Można jest stosować z powodzeniem przy mniej ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeśli nie planujesz wyjazdu w góry, to ten typ opon będzie dla ciebie idealny. Warto też zaznaczyć, że ten rodzaj opon mogą spokojnie używać kierowcy poruszający się po miastach.

Tu trzeba podkreślić, że opony wielosezonowe nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które pokonują dłuższe trasy – wycieczki, wyjazdy zagraniczne itp.

Najczęstsze błędy przy wymianie opon

Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy wymianie opon, o których bardzo często zapominamy albo w ogóle o nich nie wiedzieliśmy:

  • Brak kontroli stanów zaworów w oponach,
  • Nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół (szybciej zużywa się ogumienie),
  • Sprawdzanie ciśnienia po wymianie opon,
  • Nieprawidłowe wyważenie kół,
  • Brak regularnego sprawdzania bieżnika oraz stanu technicznego opon.