Tarcza antykryzysowa. Zdobądź dofinansowanie lub pożyczkę! Gdzie i jak? - odpowiadamy! [PORADNIK]

2020-04-23 9:37
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
Autor: www.torun.pl, fot. Lech Kamiński Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

21 kwietnia ruszył nabór wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej COVID-19. Środki na wsparcie pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 lub ze środków Funduszu Pracy. Łącznie jest to 17,5 miliona złotych.

Tarcza antykryzysowa. Jak zdobyć pieniądze?

Formy wsparcia to dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców lub dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniającymi pracowników. Nabór wniosków trwa od 21 kwietnia do 4 maja.

Wnioskodawca starający się o dofinansowanie powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy, licząc dzień złożenia wniosku. Wnioskodawca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Tarcza antykryzysowa. Gdzie złożyć dokumenty?

Prawidłowo wypełnione i podpisane dokumenty należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy w formie elektronicznej lub listowej. Kopertę z dokumentami można przynieść do Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia, ul. Mazowiecka 49a i wrzucić ją do specjalnej skrzynki korespondencyjnej, ustawionej w przedsionku urzędu.

Taka sama forma składania wniosków dotyczy przedsiębiorców, którzy ubiegają się o pożyczkę niskooprocentowaną, do 5 tysięcy złotych.

Wnioski o taką formę wsparcia mogą składać mikroprzedsiębiorcy, dotknięci ekonomicznymi skutkami COVID-19. Jest to niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy.

Tarcza antykryzysowa. Kto może dostać pieniądze?

To oferta dla tych, którzy  prowadzili działalność przed 1 marca 2020 r. i w co najmniej jednym, spośród dwóch lat obrotowych: zatrudniali od 1 do 9 pracowników, osiągnęli roczny obrót netto  nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro w złotych.

Wsparcie udzielane jest na  pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności i wynosi maksymalnie 5 tys. zł.

Szczegółowe informacje dotyczące udzielania pożyczki, w tym obowiązujące instrukcje, zasady, wnioski wraz z załącznikami, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronawirus instrukcja postępowania