Sprawdziany i kserówki trafiły na makulaturę. Były za to nagrody [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-06-24 15:32

Ponad 257 ton makulatury udało się zebrać toruńskim uczniom i przedszkolakom w tym roku szkolnym. Mimo pandemii i zdalnej nauki, przynosili do placówek zużyty papier i tekturę. W akcji wzięło udział 35 szkół i przedszkoli.

Makulaturę przynosiło prawie 13 tysięcy młodych mieszkańców Torunia. Konkurs trwał od grudnia ubiegłego roku do końca kwietnia. Akcję podsumowano na scenie na Rynku Staromiejskim. Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe - prezydent Michał Zaleski wręczył symboliczne czeki na łączną kwotę 200 tysięcy złotych. Nagrody indywidualne to bony upominkowe o wartości 50 złotych i wyższej. To pokazuje, jak opłaca się zbierać makulaturę i oddawać ją do recyklingu.

Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 14. Jak udało się zebrać te zwycięskie 33 tony?

Kartonowe opakowania, po butach, artykułach spożywczych, przeczytane gazety od dziadków, niepotrzebny papier z pracy rodziców, nasze szkolne kserówki i sprawdziany

- mówią uczennice z "czternastki". Przy okazji podkreślają, że świadomość ekologiczna to nie tylko konkursy i akcje, ale także codzienność. W SP 14 zamiast tradycyjnych koszy na śmieci są na korytarzach kolorowe pojemniki do segregacji.

W przeliczeniu na jedną osobę najlepsze okazały się przedszkolaki. Pierwsze miejsce należy do Przedszkola Miejskiego nr 3 - ponad 85 kilogramów makulatury na osobę, na drugim Bim-Bam-Bino i prawie 74 kilogramy.

Posłuchaj, jak toruńskie przedszkola i szkoły zbierały makulaturę:

Pieniądze dla szkół mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych. Na drugim miejscu znalazła się SP nr 4, na trzecim SP nr 3 i na kolejnych SP nr 24 oraz SP nr 35. Następna edycja zostanie ogłoszona po wakacjach. Już teraz można więc odkładać niepotrzebny papier zamiast wyrzucać.

SP23 w Toruniu otwiera klasę sportową
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE