Smog w Toruniu. Za śmieci w piecu srogie kary

i

Autor: pixabay.com

Smog w Toruniu. Za śmieci w piecu srogie kary

2021-11-19 14:49

Jesienny chłód powoduje natychmiastowe pogorszenie stanu powietrza. W niektórych rejonach Torunia trudno odetchnąć pełną piersią. Co robić, gdy mamy podejrzenie, że ktoś w naszej okolicy wrzuca do pieca co popadnie?

Mimo zaostrzających się regulacji prawnych i akcji dopłat do wymiany pieców, w Toruniu wciąż wiele domostw ogrzewanych jest tzw. "kopciuchami", czyli prostymi piecykami na paliwo stałe. Również w budownictwie wielorodzinnym nie brakuje rodzin, które wciąż korzystają z pieców kaflowych, które swoje czasy świetności mają dawno za sobą. Korzystanie z nich nie jest nielegalne, jednak należy pamiętać, że do ich zasilenia należy używać wyłącznie certyfikowanych paliw. Węgiel musi posiadać świadectwo jakości, a drewno musi być odpowiednio wysuszone. Za spalanie odpadów i innych materiałów niedozwolonych grozi do 500 złotych mandatu, a jeśli sprawa trafi do sądu grzywna może wynieść nawet 5000 złotych – ponadto do tej kwoty należy doliczyć koszty procesu. Co robić gdy podejrzewamy, że w naszej okolicy ktoś zanieczyszcza potetrze?

Wystarczy zadzwonić na bezpłatny numer 986, my taką posesję będziemy kontrolować pod kątem spalania materiałów niedozwolonych. Wyraźnie trzeba jednak podkreślić: dym, który wydobywa się z komina, nawet jeśli jego zapach jest nieprzyjemny, czy jego barwa mogłaby wskazywać na to, że zastosowano nieodpowiednie paliwo, nie musi oznaczać że ktoś pali śmieciami. Natomiast taką kontrolę oczywiście przeprowadzimy. Jeżeli ma to miejsce w budownictwie wielorodzinnym, musimy skontrolować wszystkie mieszkania w okolicy. W przypadku wątpliwości możemy pobrać próbkę popiołu, która kierowana jest do badań laboratoryjnych. Jeśli wykażą one, że spalane były odpady, czy jakiekolwiek materiały niedozwolone, wtedy kierujemy sprawę do sądu – mówił nam Jarosław Paralusz z toruńskiej Straży Miejskiej.

Według uchwały antysmogowej działającej w naszym województwie, zabronione jest również spalanie drewna o wilgotności przekraczającej 20%. Straż Miejska w Toruniu wyposażona jest w specjalną aparaturę pomiarową, która pozwala sprawdzić zawartość wody w drewnie. W razie wątpliwości można sprawdzić, czy gromadzony przez nas opał nie sprowadzi na nas kar porządkowych, które są takie same jak w przypadku spalania odpadków.