Znamy projekt budżetu na 2022 rok. Dziś pierwsze czytanie

i

Autor: Michał Kaproń Od lewej: Michał Zaleski, Magdalena Flisykowska

Budżet Torunia na rok 2022. Ogromna liczba niewiadomych

2021-11-18 17:12

Projekt uchwały budżetowej na przyszły rok został przedstawiony radnym. Władze miasta nie kryją, że rok 2022 będzie czasem wyzwań dla samorządu. Jak "Polski Ład" wpłynie na budżet Torunia? Na co miasto wyda najwięcej? Na co może zabraknąć pieniędzy?

Na masę niepewności wobec przyszłorocznych wyzwań dla samorządowych instytucji składa się wzrastająca inflacja, a co tym idzie wzrost cen towarów i usług, a także głębokie zmiany w systemie podatkowym, które niesie za sobą rządowy program "Polski Ład". Przyszły rok będzie pierwszym w którym samorządy będą otrzymywały wpływy z podatku PIT według założonego z góry przelicznika. Do Torunia powędruje z tego źródła 298 milionów złotych, czyli o 37 milionów mniej niż w bieżącym roku i aż 67 milionów mniej, niż mogłoby wpłynąć, gdyby reforma nie miała miejsca.

Utrata wpływów z podatku PIT to byłoby te 67 milionów złotych, jednak sytuacja nie jest taka prosta. Mamy bowiem do czynienia z szalejącą inflacją, szalejącymi cenami energii elektrycznej, cieplnej, paliw i z tym wszystkim miasto musi sobie poradzić samo. Mamy również o wiele droższe oferty inwestycyjne. Koszty utrzymania miasta będą wyższe, a dokładne oszacowanie tego nie jest możliwe. 1 328 000 złotych to są nasze przyszłoroczne dochody, wydatki są o 98 milionów większe od dochodów, więc tyle wyniesie deficyt – tłumaczy skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska

Władze miasta zamierzają pokryć deficyt częściowo z kredytu (30 000 000 złotych), w pozostałej części pokryje go jednorazowa dotacja z budżetu państwa. To forma rekompensaty mającej wyrównać przyszłoroczną wyrwę w samorządowym budżecie spowodowaną zmianami w zasadach rozliczania podatku PIT. Dotacje z budżetu centralnego będą po reformie odgrywać coraz istotniejszą rolę w budżetach miast. Będą to głównie środki przeznaczane na inwestycje.

Budżet na inwestycje w 2022 roku będzie rekordowo wysoki. 314 milionów złotych przeznaczone zostanie na szereg zadań, na które od dawna oczekują Torunianie. Do największych z nich należy przebudowa końcowego odcinka ul. Olsztyńskiej, która pochłonie w przyszłym roku 20 milionów złotych, co stanowi jedną ósmą całego kosztu projektu. 

Wśród innych zadań inwestycyjnych znajdziemy również budowę nowej szkoły na lewobrzeżu Torunia. Oczekiwana od dawna placówka stanie na ulicy Strzałowej i pomieści ośmiuset uczniów szkoły podstawowej i dwieście przedszkolaków. Znajdzie się tam też ogólnodostępna mediateka. W przyszłorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 17 milionów złotych, a do 2024 roku koszt projektu ma się zamknąć w kwocie 70 milionów złotych.

Budżet Torunia na rok 2022. Ogromna liczba niewiadomych

i

Autor: Urząd Miasta Toruń Działka przy ul. Strzałowej na której ma stanąć nowa szkoła

Ciągle jest olbrzymia ilość niewiadomych, niezależnych od miasta – chociażby wzrost cen może spowodować istotne problemy w realizacji budżetu. Także część dochodów jest jeszcze niedoprecyzowana, chociażby środki unijne z nowego okresu programowania jeszcze nie ruszyły: to są tylko przykłady tego, co w budżecie przed nami – dodał prezydent Michał Zaleski.

Projekt uchwały budżetowej jest już po pierwszym czytaniu. Radni zagłosują nad nim na kolejnej sesji, która odbędzie się 16 grudnia.