Remont linii kolejowej Toruń-Chełmża. Zamiast pociągów są autobusy [ZDJĘCIA]

2021-06-14 8:45

Rozpoczęła się modernizacja linii z dworca Toruń Wschodni do Chełmży. Po drodze zostaną odnowione także perony w Łysomicach, Ostaszewie i Grzywnie. Po zakończeniu prac ma być wygodniej i szybciej, ale na razie pasażerów czekają utrudnienia.

Od 13 czerwca na trasie Toruń-Chełmża obowiązuje komunikacja zastępcza. To oznacza, że na razie z dworca Toruń Wschodni kursują autobusy. Ruszyła odnowa 19-kilometrowego odcinka kolejowego. To inwestycja PKP PLK S.A., warta niemal 145 milionów złotych. Celem ma być poprawa dostępu do kolei, wygodniejsza podróż i przede wszystkim szybsza.

Sprawny i bezpieczny przejazd pociągów zapewni wymiana 19 km torów i montaż 11 nowych rozjazdów. Przebudowany będzie system sterowania ruchem kolejowym. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy wymiana urządzeń oraz nawierzchni na 14 przejazdach oraz przejściach dla pieszych. Przepustowość na linii zwiększy mijanka w Łysomicach oraz dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni, co ułatwi sprawne mijanie się pociągów.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90 km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h).

Zostaną przebudowane też perony w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. Pojawią się nowe ławki, wiaty, tablice informacyjne, pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami i wózków, energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo w Ostaszewie zmieni się lokalizacja przystanku kolejowego - bliżej centrum miejscowości.

Pierwsze prace dotyczą stacji Toruń Wschodni. Wybrany będzie tłuczeń i zdemontowany tor. Wykonawca zgromadził już na miejscu podkłady, szyny, elementy do budowy peronów oraz kruszywo.

Remont całego odcinka ma się zakończyć w trzecim kwartale 2022 roku. Projekt rewitalizacji linii kolejowej Toruń Wschodni - Chełmża warty jest blisko 145 milionów złotych, z czego 85 procent dofinansowania pochodzi ze środków kujawsko-pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowoczesny skaner będzie prześwietlać pociągi