Zabytkowa broń/zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com Zabytkowa broń/zdjęcie ilustracyjne

Poszukiwali i gromadzili zabytkową broń bez zezwoleń. Odpowiedzą za to przed toruńskim sądem

2021-02-24 21:36

34-letni mieszkaniec Torunia przez długi czas zajmował się ryzykownym hobby. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu poszukiwał militariów o znaczeniu archeologicznym. Nie miał zezwoleń konserwatora zabytków, nie powiadomił też odpowiednich służb. Usłyszał zarzuty, a prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia. Wraz z nim odpowiadać będzie za to samo 52-letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego.

W mieszkaniu torunianina znaleziono prawie sto sztuk militariów - elementów broni i amunicji produkcji niemieckiej, radzieckiej, włoskiej i amerykańskiej. To między innymi granat ręczny, smugacze (dodatkowy ładunek pocisku artyleryjskiego, powodujący powstanie smugi świetlnej za wystrzelonym pociskiem - za SJP), zapalniki, proch bezdymny, korpusy pocisków.Podejrzany Piotr J. twierdził, że kupował je na jarmarkach staroci lub przez Internet.

Jednak znajdował je sam, bez zezwolenia konserwatora i o zabytkowych znaleziskach nie informował odpowiednich służb. Aby mieć pewność, śledczy ustalili to na podstawie danych z policji, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków, ekspertyz biegłych z zakresu bronioznawstwa oraz archeologów Uniwersytetu Łódzkiego.

(...)nadto, w okresie od stycznia 2018 do 24 stycznia 2020 prowadził bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania oraz nabywał tego rodzaju przedmioty.

Znalezisk uzyskanych w wyniku poszukiwań o wartości nie mniejszej niż 15.469 zł nie przekazał właściwemu staroście, dokonując ich przywłaszczenia, przy czym, znaleziska te stanowiły zabytki archeologiczne, w części będące dobrami o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz podejmował próby ich renowacji i konserwacji, dokonując tym samym nieuprawnionej ingerencji w strukturę zabytków, czym doprowadził do ich uszkodzenia

- informuje Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy toruńskiej prokuratury.

U drugiego z podejrzanych, mieszkańca jednej ze wsi w powiecie świebodzińskim, zabezpieczono 91 znalezisk - amunicję, skorodowane egzemplarze broni palnej i elementy broni, ponadto naboje do broni wojskowej i myśliwskiej. Obaj podejrzani nie byli karani. Ich sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Toruniu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Zabytki archeologiczne (znalezione, odkryte, wykopane, itp.) są własnością Skarbu Państwa.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Debiut Muzeum Twierdzy Toruń