Ofiary przemocy, pobić, wypadków. Gdzie w Toruniu mogą się zwrócić po wsparcie? [AUDIO]

2021-02-22 14:41 Magdalena Witt-Ratowska
Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Autor: M.Witt-Ratowska Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ofiary przemocy, przestępstw, wypadków komunikacyjnych, ale i ci, którzy chcą pomóc swoim bliskim i sąsiadom - mogą skorzystać z bezpłatnych porad w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

To akcja ogólnopolska i trwa od 22 do 28 lutego.

Każdy zainteresowany otrzyma poradę prawną oraz psychologiczną w sądach, prokuraturach, policji czy u organizacji pozarządowych. Jak co roku, w akcję włącza się też toruńska policja. Ze względu na pandemię, tym razem będą tylko dyżury telefoniczne lub porady mailowe. Ważna informacja dla tych, którzy mają jakieś obiekcje, nie chcą podawać danych, itp. - zgłoszenia są również przyjmowane anonimowo.

Jak wynika z dotychczasowych obserwacji, sporo zgłoszeń to przemoc domowa. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, to bardzo duże zagrożenie. Sygnały o podejrzanych sytuacjach "za ścianą" jak najbardziej mogą pochodzić też od sąsiadów, świadków albo i nawet bliskich osób, które widzą coś niepokojącego u rodziny.

Potwierdza to podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Do 28 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

Funkcjonariusze będą czekać na telefony w komendzie miejskiej, komisariatach Śródmieście, Rubinkowo, Podgórz oraz w Dobrzejewicach i Chełmży. Szczegółowy harmonogram TU.

Do skorzystania ze wsparcia od strony prawnej zachęca Artur Krause, prokurator okręgowy w Toruniu:

W dniach 22 - 28 lutego w Prokuraturze Okręgowej w Toruniu (...) prokuratorzy, asesorzy, asystenci i aplikanci, podczas pełnionych dyżurów, będą udzielać osobom pokrzywdzonym przestępstwem informacji o przysługujących im uprawnieniach.

Listę osób dyżurujących, także w godzinach popołudniowych i wieczornych, znajdziemy TU.

Dodajmy, że w Toruniu oraz Włocławku działają okręgowe Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Powstały z myślą o poszkodowanych różnego typu przestępstwami. Pomoc otrzymają ofiary takich zdarzeń, jak uszkodzenie ciała, bójka lub pobicie, wypadek komunikacyjny, groźby karalne, gwałt, przemoc w rodzinie i inne rodzaje przemocy, kradzież, rozbój, oszustwo, uszkodzenie mienia lub inne przestępstwo. Na wsparcie mogą liczyć też świadkowie przestępstwa oraz osoby najbliższe.Ośrodek w Toruniu mieści się przy ul.Mickiewicza 49. Obecnie kontakt telefoniczny i mailowy, szczegóły TU.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Bank Żywności w Toruniu