Planowana od dawna "Zemsta" w Horzycy. Znajdzie się rola i dla widza [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-04-17 8:03 Magdalena Witt-Ratowska

Pierwotnie ta wersja "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Paszty miała się odbyć w listopadzie, na stulecie teatru polskiego w Toruniu. Ale po pierwsze pandemia i ciągłe zamykanie kultury, po drugie - przedłużający się remont widowni i sceny głównej. Teraz "Zemsta" Teatru Horzycy jest, co prawda online, ale na żywo.

Właśnie premierą tej komedii (w reżyserii Franciszka Frączkowskiego) zainaugurowano 28 listopada 1920 roku działalność polskiej sceny dramatycznej w Toruniu. Z kolei w 1994 roku „Zemsta” w reżyserii Krystyny Meissner otwierała Scenę na Zapleczu.

Nie będzie rewolucji ani dużego odejścia od oryginału - zapowiada reżyser Paweł Paszta. Tekst i bohaterowie znani, mimo że kostiumami osadzeni w okresie romantyzmu i czasu pisania przez Fredrę tego utworu, a nie w XVIII wieku. Jedynie Podstolina (trzyosobowa trzykrotna wdowa) zatrzymała się w poprzedniej epoce. Klara i Wacław zakochani i bardziej dorośli, ale nieco przybrudzeni latami "wojny" na linii Cześnik-Rejent. Zamek i mur - obowiązkowe, choć tekturowe, mniejsze i symboliczne.

Toruński spektakl tekstem Aleksandra Fredry przygląda się narodowej niedojrzałości, zapraszając widzów do świata pełnego barwnych postaci, które w historycznych kostiumach, zaskakującej scenografii i przy muzyce na żywo zapalczywie toczą swoje wojenki.

Jaka będzie "Zemsta" Horzycy?

Spektakl grany jest na Dużej Scenie. Będzie dostępny online przez platformę Zoom w dniach 17, 18, 20, 21 i 22 kwietnia o godzinie 19.00. Warto się logować szybciej, bo można załapać się na epizod Śmigalskiego (sługa Cześnika) i trzeba poćwiczyć rolę. Będzie i Młody Teatr. Więcej TU.

Kariera Nikodema Dyzmy - premiera w Teatrze Horzycy w Toruniu