Do końca kwietnia muszą być szare. Trwa czyszczenie schodów w parku na Bydgoskim Przedmieściu

2021-04-14 22:45

67 stopni, prowadzących od pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych nad Martówkę, traci kolory. 13 kwietnia rozpoczęło się mycie schodów, pomalowanych kilka miesięcy wcześniej przez studentów UMK w ramach projektu i dofinansowania z Mikrowsparcia.

Sprawa natury estetycznej i zabytkowej wywołuje sporo emocji. I to od samego początku, kiedy zniszczone schody w Parku Miejskim ożywiła grupa studentów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pod koniec lata ubiegłego roku zrobili malarski happening, na który otrzymali środki w ramach programu Toruńskiej Agendy Kulturalnej - Mikrowsparcie.

Była ideologia, wytłumaczenie kolorystyki, zaproszenie widzów. Jednak szybko się okazało, że zabrakło konsultacji i trzeba schody oczyścić z barw. Park jest zabytkiem, więc wszystkie działania muszą być uzgadniane z konserwatorem. Więcej o sprawie TU. Miasto w ramach konkursu wyłoniło firmę, która zajęła się myciem schodów. Ma czas do końca miesiąca.

Zejście i tak czeka większa ingerencja. W planie zamówień publicznych Torunia na ten rok znalazł się trzeci etap rewitalizacji Parku Miejskiego. Orientacyjna wartość to trzy miliony złotych, z czego 700-800 tysięcy (albo i więcej) mogą kosztować prace przy samych schodach. Do tematu wrócimy.

Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE