Pieskie życie w upalne dni. Jak pomóc ochłodzić się naszemu czworonogowi?

i

Autor: pixabay.com

Pieskie życie w upalne dni. Jak pomóc ochłodzić się naszemu czworonogowi?

2020-08-10 17:49

W Toruniu czekają nas kolejne dni z wysoką temperaturą. Radzimy sobie z nią jak się tylko da - odpowiednie ubrania, ochrona na głowę, kremy z filtrem oraz oczywiście odpowiednie nawodnienie. Pamiętajmy, że upały to także trudny czas dla naszych psiaków. Jak możemy im pomóc?

IMGW ostrzega - na terenie województwa kujawsko-pomorskiego alerty zarówno jeśli chodzi o upały, jak i o burze. Temperatury w ciągu dnia sięgają nawet powyżej 30 stopni, noce nie są chłodne. Upały doskwierać będą nam z pewnością przez najbliższy tydzień.

Chłodzimy się jak możemy. Kapelusze, wiatraki, kąpiele. Jednak w jaki sposób możemy pomóc naszym czworonogom w tym trudnym czasie? Upał jest dla nich znacznie trudniejszy do zniesienia. Chłodzą się one wyłącznie za pomocą pyska, nie mają tylu gruczołów potowych co ludzie, więc dlatego są tak bardzo zagrożone udaren cieplnym.

Jak pomóc psu w upałach?

Podstawą jest woda w misce naszego pupila. Warto, by nie stała w nasłonecznionym miejscu, była lekko chłodna. Nasz czworonóg ma swoje potrzeby, jednak pamiętajmy, by nie wychodzić z nim w najbardziej "gorących" godzinach w ciągu dnia. Warto wybrać się z nim na krótszy spacer, pamiętając, by wybierać miejsca zacienione, po których nasz pupil będzie mógł swobodnie chodzić. W miarę możliwości wybieramy miejsca, w których nasz pupil będzie mógł poruszać się po trawie, ziemi, nie zaś po betonie czy kostce. Miejskie ulice będą nagrzane, co może spowodować podrażnienie łap naszego psa. Jeśli wychodzimy na nawet krótki spacer - zabierzmy ze sobą wodę. Unikajmy także nadmiernego wysiłku i zabaw z pupilem. 

Nie zapominajmy także o dbaniu o naszego psiaka w domu. Jeśli mamy miejsce, w którym są kafelki lub płytki - udostępnijmy je naszemu pupilowi. To przestrzeń, gdzie zwierze będzie mogło się swobodnie ochłodzić. Sprawdzą się także mokre ręczniki, dostępne są także specjalne chłodzące maty dla psów. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie! Może to grozić udarem cieplnym, którego objawami są m.in. wymioty, problemy z równowagą czy nawet omdlenia. Psy w zależności od wielkości i budowy mogą mieć różną tolerancje na wysokie temperatury, o czym poinformowało toruńskie schronisko na swoim profilu na Facebooku. Sprawdźcie poniżej.

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?
Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski