Toruńskie lasy zapraszają - pamiętajmy, że tam jesteśmy gośćmi [AUDIO]

2020-08-10 12:22
Toruńskie lasy zapraszają - pamiętajmy, że tam jesteśmy gośćmi [AUDIO]
Autor: pixabay.com

Do lasu nie tylko na grzyby. Ostatnio doceniliśmy bardziej uroki przebywania w podtoruńskich zielonych okolicach. To miejsca wytchnienia, gdzie nie spotykamy wielu osób, co w czasie trwającej epidemii koronawirusa jest często zbawienne. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy jedynymi leśnymi bywalcami...

To miejsce relaksu, nie tylko od święta. Przy panujących upałach przebywanie w nim bywa zbawienne. Cień, który dają drzewa sprawia, że jest idealnym miejscem dla odpoczynku dla całych rodzin. Pamiętajmy jednak, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi. Tak właśnie powinniśmy się zachowywać, kiedy odwiedzamy takie tereny.

Niestety problem śmieci to temat, który wraca jak bumerang. Mimo większej świadomości ekologicznej, kar za zanieczyszczanie - w lesie wciąż napotykamy się na niechlubne ślady obecności człowieka. Często to pojedyncze odpady tj. butelki, resztki jedzenia czy foliowe opakowania. Zdarza się jednak, że do lasów zwożone są odpady wielkogabarytowe. Niestety częściej spotkamy w lesie lodówkę, pralkę czy samochód, który jest rozbierany na części niż mieszkańca zielonej oazy.

Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Toruń, gdzie dowiedzieliśmy się jak możemy spędzać czas w lesie, by nasza obecność była niezauważalna i przede wszystkim - nieuciążliwa dla zwierząt oraz leśników. Gdzie można rozpalić ognisko, czy w okolicy możemy biwakować oraz co pracownicy znajdują na okolicznych terenach - na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

W lesie można się dobrze bawić. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tam gośćmi - mówi Ryszard Wiesiołek z Nadleśnictwa Toruń

Pamiętajmy także, by trzymać się wyznaczonych ścieżek. Są one odpowiednio oznaczone. Nie sugerujmy się wydeptanymi "na dziko" ścieżkami. W okolicy znajdują się rezerwaty przyrody, np. Las Piwnicki, wchodzenie na jego teren może grozić nawet mandatem.

Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski