Nowe autobusy trafią do Torunia

2021-10-12 16:21
Nowe autobusy trafią do Torunia
Autor: torun.pl

Cztery nowe Solarisy zasilą tabor MZK. Pojazdy przyjadą z fabryki pod Poznaniem za 8 miesięcy.

Do zajezdni przy ul. Legionów trafią cztery nowe Solarisy Urbino IV generacji. To pojazdy dobrze już znane pasażerom toruńskiej komunikacji miejskiej. Po naszym mieście jeździ już 29 pojazdów tego typu. Będą to jednoczłonowe autobusy o długości 12 metrów wyposażone w silnik Diesla spełniający wymogi emisji spalin EURO-6. Czy pożegnamy ostatnie wysokopodłogowe Jelcze, które wciąż można zobaczyć na ulicach Torunia?

Jelczy nigdy nie pożegnamy. Ale to dlatego, że zostawimy sobie jeden czy dwa na pamiątkę – powiedział prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki – natomiast nie będziemy już zmuszeni do korzystania z nich na co dzień – dodał.

Nowe autobusy będą kosztować ponad 5 400 000 zł. Producent ma 8 miesięcy na dostarczenie pojazdów. Poza autobusami spalinowymi, czekamy jeszcze na dostawę elektrycznych Solarisów, które miasto zamówiło we wrześniu zeszłego roku. Koszt sześciu "elektryków" to ponad 16 730 000 zł, a stacje ładowania do nich pochłoną kolejne 4 700 000 złotych. Zeroemisyjne pojazdy wyjadą na ulice w pierwszej połowie przyszłego roku.