Marszałek Całbecki w Brukseli

i

Autor: Urząd Marszałkowski

Urząd Marszalkowski

Marszałek w Brukseli. Rozmawiano między innymi o tematyce rolnej

2024-01-24 9:56

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów (NAT) Isilda Gomes uczestniczyli w Brukseli w konsultacjach związanych z przygotowywaną przez nich opinią Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej.

Przedstawiciele regionów w UE

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział interesariusze reprezentujący regiony oraz mniejsze jednostki administracyjne wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz organizacje europejskich producentów rolnych. Tematem debaty były m.in. możliwe kierunki zmian wspólnej polityki rolnej i ich znaczenie dla rolnictwa w poszczególnych krajach, w tym w szczególności dla lokalnych społeczności, których pomyślność oparta jest na tej gałęzi gospodarki.

Wśród pytań, które sobie stawiamy w toku prac nad opinią, są m.in. te dotyczące wsparcia rolników, którzy zdecydują się na transformację gospodarstwa w kierunku zrównoważonej gospodarki, a także kwestie dotyczące ograniczenia nieuczciwej konkurencji związanej z niekontrolowanym napływem importowanych produktów rolnych. Wierzę, że uda nam się osiągnąć konsensus wszystkich zainteresowanych stron także w kwestii kluczowej roli regionów  w zarządzaniu wspólną polityką rolną i w jej wdrażaniu – mówił we wtorek marszałek Piotr Całbecki.

Zielony Ład

Na jutro zaplanowano spotkanie, podczas którego marszałek Całbecki wraz z burmistrz Gomes, z portugalskiej gminy Portimão, wezmą udział w spotkaniu grupy roboczej Komitetu Regionów Zielony Ład w terenie (Green Deal Going Local). Dyskusja w tej części posiedzenia skupi się na planowanej reformie wspólnej polityki rolnej w kontekście uwarunkowań europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań zmierzających do osiągnięcia przez nasz kontynent neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Poruszone zostaną kwestie dotyczące zarówno wyzwań związanych z koniecznością adaptacji rolnictwa Starego Kontynentu do zmian klimatu, jak i te związane z ochroną bioróżnorodności upraw oraz zachowaniem zasobów naturalnych.