Toruń i okolice

Romantyczne ruiny w Raciążku. To tylko kilka kilometrów od Torunia i Włocławka

2024-02-22 13:49

Dzisiejsze województwo kujawsko-pomorskie robi na przyjezdnym wrażenie wszechobecnej magii minionych wieków zaklętych w tajemniczych miastach i miasteczkach, gdzie Wisła leniwie niesie swe nurty przez cały region. Można spotkać tu przechodniów zauroczonych pięknem miejsc - tych znanych i tych nieco zapomnianych. Zobaczcie piękne zdjęcia!

Biskupia posiadłość

Obiektem dzisiejszego spotkania z osobliwościami Pomorza i Kujaw jest zapomniany nieco zamek w Raciążku. Należąca do biskupów włocławskich warownia spełniała w średniowieczu ogromna rolę na krzyżacko-polskim pograniczu. W miejscu dzisiejszego zamku istniał gród drewniano-ziemny, o czym wiadomo dzięki wystawieniu dokumentu w 1250 roku w tym miejscu przez księcia Kazimierza I kujawskiego. Kolejny dokument wystawił tutaj biskup Wolimir ze Świętopełkiem, więc można uznać, że było to w tym czasie ważne miejsce. W czasie wojny polsko-krzyżackiej (1327–1332) Raciążek został w 1329 i w 1330 roku oblężony przez Krzyżaków, którzy po ośmiodniowym oblężeniu zdobyli i zniszczyli biskupi gród.

Murowana warownia

Wkrótce po tym, na jego miejscu wzniesiono  zamek z kamienia i cegły, ponieważ biskupom zależało na posiadaniu niedaleko Włocławka swojej rezydencji. Na pewno zamek wzniósł biskup Maciej z Gołańczy, który zmarł w 1364 roku. Zamek w okresie poprzedzającym wielką wojnę z zakonem krzyżackim był kilkukrotnie wykorzystywany do rokowań z Wielkimi Mistrzami. Przebywała tu Jadwiga i Władysław Jagiełło toczący rozmowy z Krzyżakami o zwrot ziem bobrzymskiej i dobrzyńskiej.

Okres złotego wieku

W latach 1582-1600 Hieronim Rozdrażewski rozbudował zamek oraz przekształcił wnętrza tak, że powstała późnorenesansowa obronna rezydencja. Podczas tej przebudowy wzniesiono przy suchej fosie, w pewnym oddaleniu na zachód od murów zamkowych, czworoboczną wieżę bramną.

XVII i XVIII stulecie

Po zniszczeniach z drugiej połowy XVII wieku zamek został opuszczony, a pozostałości budynków gospodarczych rozebrane. W początkach XVIII wieku Felicjan K. Szaniawski wzniósł drewniany budynek poza terenem zamkowym, a w 1720 roku biskup Krzysztof Antoni Szembek wykorzystał zniszczone mury głównego budynku zamkowego do wzniesienia barokowej rezydencji w Raciążku.

Czas rozbiorów

W okresie zaborów zamek został przeznaczony do rozbiórki przez władze pruskie w 1804 roku. Zabudowania zostały zrujnowane przez rozbiórkę na materiał budowlany.Obecnie zamek oznaczono jako trwałą malowniczą, romantyczną ruinę.

Pokój w Raciążku

Mało kto wie, że na tutejszym zamku dnia 22 maja 1404 roku, podpisano porozumienie polsko-litewsko-krzyżackie dotyczące wykupu przez Królestwo Polskie ziemi dobrzyńskiej i zamku w Złotorii oraz potwierdzenia praw Krzyżaków do Żmudzi.

Zapraszamy do poniższej galerii