Manifestacja w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska

Marsz Równości sprzeciwia się planowanej demonstracji "Stop tęczowej agresji". Zakazu nie będzie [LIST]

2020-08-26 19:20

Środowiska LGBTQIAP+ nie chcą manifestacji środowisk prawicowych i narodowych. Swój sprzeciw zgłosili prezydentowi Torunia. Ten odpowiada i dyplomatycznie, i konkretnie. Zapewnia też, że "podczas zgromadzenia nad bezpieczeństwem i jego pokojowym przebiegiem będą czuwać odpowiednie służby".

Toruńskie struktury trzech partii - Konfederacja, Wolność oraz Ruch Narodowy - planują jutro (27.08) zorganizować wydarzenie pod nazwą "Stop tęczowej agresji" jako sprzeciw wobec tęczowej rewolucji. Jeszcze tydzień przed wydarzeniem zareagowały środowiska LGBTQIAP+, skupione wokół Marszu Równości. Do prezydenta Torunia trafił apel z prośbą o "rozważenie wydania zakazu wymienionego wyżej zgromadzenia publicznego". Zwracają uwagę na nagonkę wobec społeczności LGBTQIAP+, w liście zakładają, że: 

(...)w trakcie ww. zgromadzenia będzie miało miejsce m.in. dehumanizowanie osób LGBTQIAP+, kierowanie pod ich adresem bezpodstawnych zarzutów i pretensji, a także nawoływanie do dyskryminacji ze względu między innymi na tożsamość płciową oraz orientację seksualną. Nie ma naszej zgody na to, aby w dyskursie publicznym obecne były takie wypowiedzi i nawoływania. (...)Niezależnie od powyższego apelujemy do Pana o mocny, sojuszniczy głos, będący komentarzem do obecnej sytuacji społeczno-politycznej dotyczącej sytuacji osób LGBTQIAP+ w Polsce. Głos, który będzie nawoływał do poszanowania podstawowych praw człowieka oraz będzie potępiał łamanie ich.(...)

Prezydent Michał Zaleski odpowiedział sygnatariuszom listu w sprawie zgromadzenia publicznego "Stop tęczowej agresji". Oto treść:

Dziękuję za Państwa list, odbieram go jako przejaw troski o dobro osób LGBTQIAP+, wśród których są także mieszkanki i mieszkańcy Torunia.Przez wieki mieszkańcy naszego miasta udowadniali, że potrafią pokojowo współistnieć ze sobą mimo różnic religijnych, narodowościowych i światopoglądowych. Ta różnorodność stanowi o bogactwie duchowym miasta. Nawet jeśli w historii toczyły się spory, w większości udawało się je rozstrzygać w sposób pokojowy.Pragnę zapewnić, że bardzo zależy mi, by nasze miasto nie było nigdy areną dyskryminacji, agresji i nietolerancji wobec żadnej grupy osób czy środowiska. Dlatego organizujemy w Toruniu liczne działania antydyskryminacyjne, wspieramy m.in. programy edukacyjne ukierunkowane na wychowanie dzieci i młodzieży w duchu tolerancji i obejmujemy patronaty nad działaniami zwiększającymi świadomość mieszkańców.Zachowując te standardy musimy jednocześnie pomyśleć o prawie wszystkich, także obywateli Torunia, do swobodnego demonstrowania swoich poglądów w ramach uregulowań zawartych w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Nie ma prawnych możliwości zakazania zgromadzeń organizowanych legalnie jak i przesłanek, które pozwoliłyby stwierdzić, iż planowana na 27 sierpnia demonstracja naruszać będzie art. 14 ww. ustawy. Zapewniam, że podczas zgromadzenia nad bezpieczeństwem i jego pokojowym przebiegiem będą czuwać odpowiednie służby, które w razie naruszenia przepisów zobowiązane są do natychmiastowej reakcji.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Demonstracja LGBT w Toruniu