Kryminał roku 2023 nagrodzony

i

Autor: Urząd Marszałkowski

Literatura

Kryminalny Debiut Roku 2023. Nagroda Literacka Marszałka dla Przemysława Kowalewskiego

2024-04-23 13:01

Do Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze zgłoszono osiemnaście powieści.

Do tegorocznej nagrody jury nominowało trzy powieści:

  • „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” Andrzeja Graula (Wydawnictwo GlowBook)
  • „Kozioł” Przemysława Kowalewskiego (Wydawnictwo Filia)
  • „Oszustka” Aleksandry Śmigielskiej (Wydawnictwo Znak)

Nagrodę dyrektora Książnicy Kopernikańskiej Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej odebrał Jacek Ring, który jest redaktorem zwycięskiej powieści.

Zwycięska powieść

Kryminalnym Debiutem Roku 2023 została powieść „Kozioł”, a jej autor Przemysław Kowalewski odebrał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronami honorowymi organizowanego przez Książnicę Kopernikańską i Fundację Kult Kultury Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze byli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Wydarzenie wsparł finansowo samorząd województwa.

„Kozioł”, pełen historycznych wątków, jest jednocześnie dobrze skonstruowanym kryminałem z wiarygodnymi, pełnokrwistymi postaciami, które niosąc rany przeszłości, stają przed dramatycznymi wyborami. Ich historia, skomplikowana i nieoczywista, stawia przed czytelnikami pytanie o podobieństwa między tym, co zostało opowiedziane przez Kowalewskiego w powieści, a współczesnością – powiedział w laudacji przewodniczący jury Ryszard Ćwirlej.