Koronawirus w klasztorze w Chełmnie. Wzrosła liczba zakażonych zakonnic [AUDIO]

2020-04-29 13:04
Klasztor/zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com Klasztor/zdjęcie ilustracyjne

42 zakonnice z chełmińskiego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św.Wincentego a Paulo są zakażone koronawirusem. Chorych jest także kilkoro pracowników DPS-u, ale nie ma zakażonych wśród pensjonariuszy. W sumie przebadano ponad 300 osób. Znane są już wszystkie wyniki.

Klasztor w Chełmnie oraz dom pomocy społecznej, gdzie kilka sióstr pracuje jako wolontariuszki - są objęte kwarantanną. Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 wśród zakonnic pojawiły się w miniony weekend.

Od razu po ujawnieniu pierwszego zakażenia podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć podopiecznych DPS-u oraz same siostry w klasztorze - informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.
Zostało wysłanych pięć zespołów wymazowych, do tego 15 pracowników sanepidu wspierało te działania, pobrano próbki od ponad 300 osób. Badano je w dwóch laboratoriach, by jak najszybciej uzyskać wyniki.

Ostatnie wyniki dotarły w nocy i wiadomo, że spośród ponad 50 szarytek z klasztoru, aż 42 są zakażone. Również jeden ksiądz, jeden pracownik klasztoru oraz cztery osoby z personelu w DPS-ie. 16 zakonnic przebywa w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, natomiast 27 pozostałych sióstr oraz pięć osób świeckich trafiło do izolatorium.
Pensjonariusze DPS-u mają ujemne wyniki na obecność wirusa, ale badania zostaną jeszcze powtórzone w najbliższy poniedziałek.

O sytuacji w klasztorze i DPS-ie w Chełmnie mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody:

Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim jest 537 osób zakażonych koronawirusem.