Kawał historii w mlecznych kanach. Ciekawe znalezisko w SIlnie pod Toruniem [AUDIO]

2020-09-13 15:24 Marta Łazarska
Kawał historii w mlecznych kanach. Ciekawe znalezisko w SIlnie pod Toruniem [AUDIO]
Autor: Archiwum prywatne Beaty Herdzin

Ubrania, papierosy a także flakon po perfumach - to tylko kilka przykładów tego, co kryło się pod ziemią w Silnie. Wszystkie te pamiątki zostały po rodzinie Stoyke - lokalnych szkutników, którzy mieszkali w tych okolicach przed II wojną światową.

Zaczęło się od projektu "Sileńska krypta", który zakładał poszukiwania dawnej szkutni Ernesta Stoyke - znanego regionalnego rzemieślnika, który mieszkał na tych terenach do wybuchu II wojny światowej. Na początku skarbem miały okazać się metalowe gwoździe, których szukano w starym warsztacie. Jednak odkrycie, którego dokonały lokalne stowarzyszenia przeszło wszelkie oczekiwania.

Pod ziemią znaleziono 4 kany, w których niegdyś przechowywano mleko. Jedna z nich posiadała zaczepy, prawdopodobnie w niej znajdowała się żywność. 3 większe kany skrywały wiele pamiątek, które rodzina Stoyke prawdopodobnie uznała za cenne i ukryła pod ziemią - licząc na to, że kiedyś do swojego domu w Silnie powróci.

O niezwykłym znalezisku z Silna opowiedziała nam Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu

Większość materiałów trafiła do konserwatora. Dokumenty, które potrzebowały natychmiastowej interwencji są w rękach toruńskiego archiwum, które bada czym są tajemnicze znaleziska. Prace utrudnia zły stan przedmiotów, które tkwiły około 75 lat pod ziemią. Dokumenty są przede wszystkim zawilgocone, część z nich jest w fragmentach. Gdy przedmioty wrócą do swojej formy - zostaną najprawdopodobniej przekazane Działu Rybołówstwa i Zajęć Wodnych Muzeum Etnograficznego, Muzeum Okręgowemu oraz Archiwum Państwowemu w Toruniu. Możecie obejrzeć je na zdjęciach, które opublikowała Szkutnia KMIEĆ i Przyjaciele na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.