Od zbiórki ubrań dla bezdomnych do ratowania archiwaliów - poznaj Helenę Piskorską [AUDIO]

2020-09-11 16:42 Marta Łazarska
Od zbiórki ubrań dla bezdomnych do ratowania archiwaliów - poznaj Helenę Piskorską [AUDIO]
Autor: Archiwum Państwowe w Toruniu

Była historykiem, kierowała toruńskim archiwum, włączała się w działalność charytatywną. Poznajcie sylwetkę Heleny Piskorskiej. To właśnie jej Archiwum Państwowe w Toruniu poświęciło wyjątkową wystawę z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Od zbiórki ubrań dla bezdomnych do ratowania toruńskiej historii. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Archiwum Państwowe w Toruniu zaprasza na wystawę w całości poświęconą Helenie Piskorskiej, jednej z cichych bohaterek wojen światowych.

To pierwsza taka ekspozycja  w toruńskim oddziale, która jest skupiona na jednej osobie. Można powiedzieć, że Helena Piskorska była koleżanką po fachu dla archiwistów. Przez wiele lat kierowała placówką, dzięki jej zaangażowaniu udało się sprowadzić zbiory, które wykradziono w okresie II wojny światowej. Wystawa przedstawi nam życie oraz działalność Piskorskiej - pojawią się informacje z wczesnej młodości, okresu międzywojennego oraz te lata, gdy pod jej kierownictwem znalazło się toruńskie archiwum.

Posłuchaj, co o Helenie Piskorskiej opowiedział nam dr Dariusz Chyła z Archiwum Państwowego w Toruniu

Wernisaż wystawy odbędzie się już jutro (12 września) o godzinie 11:00 w budynku Archiwum Państwowego w Toruniu przy placu Rapackiego. Historię Heleny Piskorskiej będziemy mogli poznać do 19 września.

YouTuberów czy naukowców - kogo lepiej znamy?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.