Dwór Artusa

i

Autor: M.Witt-Ratowska Dwór Artusa

Dwór Artusa pod siatką. Będzie remont za ponad 3 miliony złotych. Kiedy?

2021-06-14 18:42

Wkrótce fasada Dworu Artusa w Toruniu zostanie przykryta rusztowaniami i siatką zabezpieczającą. Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja murów zewnętrznych, ale prace obejmą także wnętrza centrum kultury. Dziś (14 czerwca) podpisano umowę na dofinansowanie projektu.

Początek remontu zaplanowano na jesień tego roku, ekipy wejdą prawdopodobnie w październiku lub listopadzie. Zakres prac bardzo duży, nie tylko pod względem powierzchni. Najważniejsze to oczyścić i odnowić fasadę - podkreślał w rozmowie z nami Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa.

Kto patrzy wyżej i ma dobre oko, ten zauważy siatkę zabezpieczającą na linii dachu, wieżyczek i neorenesansowego blankowania. Taką doraźną ochronę założono prawie trzy lata temu, kiedy odpadł kawałek tynku. Okładziny są już zwietrzałe i się kruszą, co zagraża bezpieczeństwu spacerowiczów i gości. Dlatego to ostatni dzwonek na konkretny remont. Będzie on prowadzony także w środku placówki - dodaje Łukasz Wudarski:

To między innymi remont stolarki okiennej i uszczelnienie okien. Jak nasi goście pewnie wiedzą, zimą bywa w salach chłodno, hula wiatr i trzeba to naprawić. Techniczne starania o dofinansowanie trwały dwa lata. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się nam wyremontować Salę Wielką, Galerię. Pojawi się nowe nagłośnienie i oświetlenie. Dużo będzie też takich prac i modernizacji, których nie widać, a są niesłychanie ważne, np. elektryka i wymiana rozdzielni. To przecież kluczowa rzecz, chociażby dla zorganizowania koncertu.

Pełna nazwa projektu to "Nowoczesny Dwór Artusa - restauracja i modernizacja centrum kultury". CK Dwór Artusa podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim o dwumilionowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Z racji remontu sztandarowe wydarzenia zaplanowano wcześniej, między innymi Artus Festival będzie w typowo letniej, wakacyjnej odsłonie zamiast jesienią. 

Debiut Muzeum Twierdzy Toruń