Budżet Obywatelski Torunia na 2022 rok. Znamy wyniki

2021-11-04 15:36

Nie było dużego zaskoczenia. Torunianie kolejny raz wybrali projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ponad 50 z nich ma być zrealizowana w następnym roku. Co i gdzie zmieni się w przestrzeni Torunia?

Po raz 9. torunianie mogli wybrać na co przeznaczyć pulę pieniędzy w swoim mieście. Do wyboru było aż 150 propozycji. Każdy mógł zagłosować na 3 projekty z listy danej dzielnicy oraz kolejne 3 z puli ogólnomiejskiej. Przeznaczona kwota na rok 2022 to 7,22 mln zł. Ostatecznie wybrano 52 projektów. 6 z nich to te pochodzące z listy ogólnomiejskiej, kolejne 46 to pomysły lokalne.

Zaskoczenia nie było - największą popularnością cieszą się wciąż projekty zielone, prozwierzęce oraz te związane z ochroną środowiska. Aż 40% głosujących wybrało projekty właśnie z tej kategorii. Często wybieraliśmy pomysły na sport i rekreację (24%) oraz  place zabaw (11%).

- Zaskoczył nas projekt tężni na Rudaku, który trafił do puli ogólnomiejskiej, choć ma charakter lokalny. Dla mnie ciekawym pomysłem jest miejska pasieka pokazowa. Pierwotna lokalizacja wskazana przez toruniankę była inna. Ze względu na bezpieczeństwo pszczół będzie się ona znajdowała przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jesteśmy zadowoleni, że mieszkańców głosujących jest więcej niż w ubiegłym roku. Dużo było także samych projektów zgłoszonych. Mamy nadzieję, że głosowanie i branie udziału w budżecie obywatelskim będzie coraz bardziej popularne wśród torunian - powiedział nam Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji 

Wśród najpopularniejszych projektów w puli ogólnomiejskiej niezmiennym liderem jest toruńskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. 2347 głosów oddano na remont 10 wybiegów dla psów, w tym wymianę uszkodzonych siatek i krat, murków oddzielających kojce oraz malowanie elementów ogrodzenia i naprawę bud. Koszt tego zadania to około 170 000 złotych.

Na drugim miejscu uplasował się ekopatrol, który ma być doposażony w sprzęt pomagający łapanie dzikich zwierząt. Podium zamyka pomoc bezdomnym kotom - zapewnienie im dożywienia w najbliższym roku. Listę projektów zakwalifikowanych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znajdziecie TUTAJ.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE