Amazonki z Avatara zachęcają do badań piersi. Wyjątkowa wystawa w sercu Torunia [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska Uroczyste otwarcie wystawy na placu Teatralnym w Toruniu

Amazonki z Avatara zachęcają do badań piersi. Wyjątkowa wystawa w sercu Torunia [AUDIO]

2021-11-04 13:50

Tylko 40% kobiet regularnie, co rok robi sobie cytologię. Co piąta Polka ​pamięta o badaniu USG piersi. Statystyki dotyczące zachorowalności na raka są zatrważające. I to właśnie strach wśród ponad 60% kobiet jest powodem, dla którego nie badamy się regularnie.

Z pomocą przychodzi projekt Siła KobieTy, który organizowany jest w całym kujawsko-pomorskim. 12 kobiet zostało sfotografowanych w wyjątkowych stylizacjach, przypominające bohaterki "Avatara" Jamesa Camerona. Kobiety w kolorowych odsłonach pokazała fotografka Katarzyna Mikołajczak, znana jako Madame Miko oraz i Marcin Urzędowski.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, żeby się badać. Chciałam to zrobić poprzez zdjęcia, które emanują barwą, piękną wibracją i które przyciągają uwagę przechodniów. Głębia tego projektu polega na słowach "widzę Cię". Moja dusza widzi Twoją - chodzi o akceptację, zrozumienie i miłość do drugiej osoby i pochylenie się nad jej historią. Chciałam pokazać też jedność dziewczyn, ich blask, swoją radość życia. Jak mówią same - dla nich ta choroba nie była końcem, ale zupełnie nowym początkiem - powiedziała nam Katarzyna Mikołajczak.

Posłuchaj, co o projekcie powiedziały nam same modelki

Zdjęcia, które znajdują się w sercu Torunia mają zachęcić torunianki i torunian do profilaktycznych badań. Pozwolą one na szybsze wykrycie choroby i zwiększają szansę na pokonanie nowotworu. Akcja ma zachęcić także do kontrolowania samodzielnie własnego ciała i wzięcia swojego zdrowia w swoje ręce poprzez regularne kontrole piersi. Wystawa będzie dostępna na placu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego do 16 listopada. Portrety można oglądać także na rynku w Inowrocławiu.