100-lecie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu

i

Autor: Wojciech Szabelski/UM w Toruniu Jubileusz już 21 czerwca 2022

100-lecie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu

2022-06-15 11:13

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej świętuje stulecie istnienia. Obchody tej ważnej rocznicy odbędą się 21 czerwca w Toruniu – miejscu, gdzie rozpoczęła się jej historia. Jubileusz marynarzy to także preludium do tradycyjnych obchodów Dni Torunia.

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej w Toruniu była pierwszą poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na początku składała się z jednego wydziału. Pierwszym jej komendantem był komandor porucznik Adam Mohuczy. To tutaj wykształcili się oficerowie Marynarki Wojennej, którzy w czasie II wojny światowej przynosili nam wszystkim dumę – mówił kontradmirał Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu

Skwer przy Bulwarze Filadelfijskim z miną morską to nie jedyny ślad po szkole oficerskiej w Toruniu. Są nimi również kotwica okrętowa ustawiona na 50-lecie istnienia jednostki, czy pamiątkowa tablica na budynku dawnej szkoły oficerskiej, a dzisiejszym hotelu.

Uroczystości wojskowe rozpoczną się 21 czerwca (wtorek) Mszą św. w Kościele Garnizonowym. Stamtąd o godz. 12.00 pododdziały przemaszerują na Bulwar Filadelfijski, gdzie odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Następnie o godz. 13.30 kolumna wyruszy na Rynek Staromiejski, gdzie czeka nas pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej MW oraz koncerty - zespołu wokalnego Klubu MW i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Po zakończeniu ceremonii wojskowej z Rynku Staromiejskiego wyruszy rajd rowerowy. Uczestnicy pokonają 200 km, aby zakończyć toruńską część obchodów w Gdyni.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE