Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

AI

Wikipedia może być poprawiona przez sztuczną inteligencję. Czy to dobry pomysł?

2023-10-24 17:45

Naukowcy chcą ulepszyć najpopularniejsze źródło wiedzy w internecie – Wikipedię. Specjalny program oparty na sztucznej inteligencji ma sprawdzać treści zamieszczone w internetowej encyklopedii i weryfikować cytowane źródła. Czy dzięki temu dane, z których korzystają internauci, będą bardziej wiarygodne?

Sztuczna inteligencja poprawi Wikipedię?

Wikipedia to najpopularniejsza encyklopedia internetowa, z której korzysta większość internautów. Wikipedia została założona 15 stycznia 2001 r. przez Jimmy’ego Walesa i Larry’ego Sangera jako projekt non-profit, dzięki któremu internauci uzyskali dostęp do olbrzymiej bazy wiedzy. Internetowa encyklopedia jest tworzona przez internautów z całego świata, którzy mogą edytować i dodawać informacje i artykuły na wybrany temat, pod warunkiem, że są neutralne, oparte na wiarygodnych źródłach i nie naruszają praw autorskich. Niestety nie zawsze informacje znajdujące się tam spełniają wszystkie wymienione powyżej warunki. Czasami znaleźć można tam błędy i odwołania do niewiarygodnych materiałów źródłowych. Jak uszczelnić i poprawić jakość informacji umieszczonych na Wikipedii? Naukowcy postanowili użyć do ‘poprawy’ Wikipedii sztucznej inteligencji.

SIDE poprawi Wikipedię?

Naukowcy z firmy Samaya AI opracowali system o nazwie SIDE, który ocenia, czy źródła w Wikipedii są zgodne z zawartymi we wpisach twierdzeniami oraz jeśli jest taka konieczność, proponuje lepsze alternatywy dla tych, które zdaniem AI nie pasują. Dokładne działanie systemu naukowcy opisali w czasopiśmie Nature.  SIDE jest skrótem od Source Identification and Discovery Engine, jest to system oparty na uczeniu maszynowym, który uczy się rozpoznawać dobre źródła na podstawie istniejących artykułów w Wikipedii. SIDE jest w stanie zidentyfikować twierdzenia zamieszczone na stronach i je zweryfikować z przypisanymi źródłami. Może on również przeszukiwać Internet w poszukiwaniu innych bardziej wiarygodnych źródeł. Naukowcy testowali swój system i w prawie 50 proc. przypadków najlepszy wybór źródła zaproponowany przez SIDE był już cytowany w artykule. Dla pozostałych artykułów system znalazł alternatywne źródła. Olbrzymie możliwości obliczeniowe sztucznej inteligencji powodują, że program ten mógłby wspomóc moderatorów Wikipedii w weryfikowaniu źródeł i wpisów. Pozostaje tylko pytanie, czy sama AI jest w stanie ocenić, czy dane źródło zawiera neutralne i wiarygodne informacje? Od kiedy sztuczna inteligencja a zwłaszcza chatboty zyskały olbrzymią popularność, nie raz znaleziono dowody na to, że sztuczna inteligencja potrafi kłamać i sama wygenerować „źródła” dla potwierdzenia własnych nieprawdziwych tez.

QUIZ Sprawdź, czy pamiętasz najsłynniejsze gry z lat 80. i 90.

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się brat Mario?
Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?