Technologia

SteelSeries Arctis Nova Recenzja: Definitywna jakość dźwięku dla twojego PC, Xbox i PlayStation

2024-05-15 13:50

Nowa generacja zestawów słuchawkowych SteelSeries pojawiła się wraz z linią Arctis Nova i – spoiler – trudno odmówić doskonałości flagowemu modelowi Arctis Nova Pro. W tym artykule dowiecie się, czy sprzęt nadal króluje w 2024 roku.

Spis treści

  1. SteelSeries Arctis Nova Pro: pierwsze wrażenia, design i wygoda
  2. SteelSeries Arctis Nova Pro: GameDAC i kompatybilność
  3. SteelSeries Arctis Nova Pro: w grach i codziennym użytku
  4. SteelSeries Arctis Nova Pro: mikrofon dla graczy
  5. Czy warto kupić SteelSeries Arctis Nova Pro?

Firma SteelSeries poświęciła w 2022 roku sporo czasu swoim flagowym słuchawkom Arctis Nova i faktycznie, trudno jest uzyskać produkt wyższej klasy niż linia Arctis Pro. Pomimo tego, że od premiery sprzętu minęły 2 lata, nadal jest to bardzo drogi zestaw słuchawkowy, ukierunkowany do profesjonalnych graczy. Spędziliśmy z Arctis Nova Pro tydzień, aby sprawdzić, czy zalety przewyższają kompromisy.

Czytaj też: SteelSeries prezentuje 100 profili dzwiękowymi dla gier! Dodatkowo nowe słuchawki Arctis Nova 5 i aplikacja

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: Marcel Żuk

SteelSeries Arctis Nova Pro: pierwsze wrażenia, design i wygoda

Model Arctis Nova Pro wygląda bardzo podobnie do innych wysokiej klasy zestawów słuchawkowych, ale nie jest całkowicie identyczny. Pałąk posiada wiele otworów, dzięki czemu można nieco regulować napięcie – działa to trochę jak czapka typu snapback. Sama rama też jest trochę inna, ponieważ nie jest już wykonana w całości z aluminium, a łączenia w słuchawkach sprawiają, że regulacja jest płynna i łatwa.

Jedynym minusem mogą być tutaj nauszniki. Arctis Nova Pro posiada nauszniki pokryte skórą i materiał ten prawdopodobnie pomaga trochę w izolacji, ale zapewnia cieplejsze i nieco bardziej potliwe wrażenia — szczerze mówiąc, w porównaniu z innymi obecnymi modelami wydaje się trochę tani.

Korzystanie z Arctis Nova Pro jest bardzo proste. Regulacja zestawu słuchawkowego jest dość intuicyjna, za pomocą pokrętła głośności i przełącznika wyciszenia mikrofonu z boku lewej słuchawki. Jednak wrażenia z noszenia słuchawek to nie koniec historii.

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: Marcel Żuk

SteelSeries Arctis Nova Pro: GameDAC i kompatybilność

SteelSeries Arctis Nova Pro jest wyposażony w GameDAC, przewodową jednostkę towarzyszącą, która działa jako pośrednik pomiędzy zestawem słuchawkowym a urządzeniem, do którego jest podłączony.

W GameDAC wbudowany jest także korektor z fabrycznie załadowanymi ustawieniami korektora i opcją utworzenia niestandardowego ustawienia wstępnego za pomocą 10-pasmowego korektora. Poza oprogramowaniem GameDAC, urządzenie działa również jako przetwornik cyfrowo-analogowy i może odtwarzać dźwięk o rozdzielczości 96 kHz/24 bity z certyfikatem Hi-Res.

Mój model to urządzenie wyłącznie przewodowe, więc łączy się za pomocą odłączanego gniazda TRRS 3,5 mm, a GameDAC można podłączyć do wybranego urządzenia za pomocą kabla USB lub kabla optycznego. GameDAC jest wyposażony w dwa porty USB-C (i jest wyposażony w dwa kable USB-C-na-USB-A) oraz porty wejścia i wyjścia liniowego z tyłu. Z boku urządzenia znajduje się również gniazdo 3,5 mm, do którego można podłączyć zestaw słuchawkowy.

Biorąc pod uwagę, że ostatecznie możesz połączyć się za pomocą USB (przez GameDAC) lub 3,5 mm (bezpośrednio z zestawu słuchawkowego), SteelSeries Arctis Nova Pro współpracuje z niemal każdą większą platformą do gier na rynku, niezależnie od tego, czy jest to PC, Xbox, PS5, czy nawet Steam Deck.

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: Marcel Żuk

SteelSeries Arctis Nova Pro: w grach i codziennym użytku

SteelSeries Arctis Nova Pro to prawdziwa gratka dla graczy. Zestaw jest bardzo wygodny i świetnie sprawdza się podczas długich sesji grania. Jest to w zasadzie sytuacja typu plug-and-play, więc konfiguracja jest łatwa, a posiadanie GameDAC-a jako małego towarzysza na komputerze stacjonarnym jest zachwycające.

Zestaw słuchawkowy również brzmi bardzo dobrze, równoważąc ścieżkę dźwiękową gier, od tych e-sportowych, po te nastawione na imersję.

W mojej ocenie na PlayStation 5, Arctis Nova Pro wygodniejsze są bez GameDAC-a i pomimo tego nadal brzmią nieźle. Wbudowana w konsolę funkcja dźwięku przestrzennego dobrze sprawdza się w Elden Ring, a punkowa ścieżka dźwiękowa z gry Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 również brzmi świetnie.

SteelSeries Arctis Nova Pro izoluje całkiem nieźle w porównaniu do przeciętnej pary słuchawek nausznych. Brak aktywnej redukcji szumów (ANC) oznacza, że dźwięk w niskich tonach zasadniczo nie jest tłumiony, ale tego można było się spodziewać po słuchawkach dla graczy i będzie to stanowić problem wyłącznie wtedy, gdy zabierzesz zestaw słuchawkowy na zewnątrz. W przypadku użytku domowego taka izolacja świetnie sprawdzi się przy tłumieniu dźwięków brzęczących naczyń w kuchni.

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: Marcel Żuk

SteelSeries Arctis Nova Pro: mikrofon dla graczy

Arctis Nova Pro ma naprawdę dobry mikrofon. Reakcja basów w zestawach słuchawkowych do gier jest zazwyczaj dość słaba, ale tutaj jest lepiej i nie ma żadnych problemów z głośnością ani klarownością. Jeśli szukasz przewodowego zestawu słuchawkowego do dłuższych rozmów głosowych i wideo, może to być dobry kandydat.

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: Marcel Żuk

Czy warto kupić SteelSeries Arctis Nova Pro?

Jeśli nie masz nic przeciwko wydaniu dużej ilości pieniędzy na przewodowy zestaw słuchawkowy do gier, zakup SteelSeries Arctis Nova Pro to świetny pomysł. Brzmi wyśmienicie, jest łatwy w użyciu i oferuje mnóstwo funkcji. Jeśli dodatkowo jesteś aktywnym graczem, trudno sobie wyobrazić przyjemniejsze wrażenia podczas korzystania z połączenia przewodowego niż w Arctis Nova Pro za sprawą dołączonego GameDACA.

SteelSeries Arctis Nova

i

Autor: SteelSeries
Technologiczny Przegląd Tygodnia - odc. 6
Pasujesz bardziej do świata Wiedźmina, czy Cyberpunka 2077? Ten QUIZ to sprawdzi!
Pytanie 1 z 9
W jakim miejscu mieszkasz?