Technologia

Motorola Edge 50 Pro Recenzja: Telefon napędzany AI. Ostateczna ewolucja?

2024-04-30 13:36

Zasilana chipsetem Qualcomm Snapdragon 7 Gen3, podbita procesorem 2.63 GHz octa-core i Adreno 720 GPU z 512 GB wbudowanej pamięci oraz 12 GB pamięci RAM, Motorola Edge 50 Pro brzmi jak ewolucja ostateczna w zakresie smartfonów — ale przecież nie każdy z nas jest entuzjastą specyfikacji. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie. Czy Motorola Edge 50 Pro, napędzana AI, jest telefonem wartym uwagi na tle konkurencji w 2024 roku?

Spis treści

  1. Motorola Edge 50 Pro: cena, warianty i pierwsze wrażenia
  2. Motorola Edge 50 Pro: design
  3. Motorola Edge 50 Pro: co znajdziemy pod maską?
  4. Motorola Edge 50 Pro: telefon stworzony do gier. Czyli o wydajności...
  5. Motorola Edge 50 Pro: Aparaty
  6. Czy warto kupić Motorolę Edge 50 Pro?

Motorola ponownie powróciła na rynek z czymś, co wygląda jak najlepiej zapowiadający się telefon 2024 roku. Motorola Edge 50 Pro to smartfon ze średniej półki, którego konstrukcja oraz podzespoły sprawiają, że zawstydzić mogą się nawet hegemoni branży. Choć w ciągu ostatnich kilku lat tę formułę stosowało wiele marek, to tylko niektórym udało się ją wprowadzić w życie. Czy Edge 50 Pro za sprawą kilku pierwszych na świecie funkcji odmieni rynek smartfonów?

Motorola Edge 50 Pro: cena, warianty i pierwsze wrażenia

Zacznijmy od ceny. Motorola Edge 50 Pro dostępna w Polsce jest w jednym wariancie, 12 GB + 512 GB, którego cena wynosi 2999 zł. Telefon dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: Black Beauty, Luxe Lavender oraz MoonLight Pearl. W pudełku znajdziesz etui, trochę dokumentów, narzędzie do wyjmowania karty SIM, kabel USB Type-C na Type-C i ładowarkę o mocy 125 W.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Motorola Edge 50 Pro: design

W dziale projektowym dałbym Edge 50 Pro solidną 10-tkę, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Telefon wygląda i działa świetnie od chwili wyjęcia z pudełka. Ma oszałamiający design, a kolor sprawia, że wszystko jest jeszcze lepsze. Tylny panel onieśmiela, zaokrąglony przód i tył nadają mu pazura, a zaokrąglone rogi i aluminiowa rama sprawiają, że trzymanie tego telefonu jest przyjemnością. Jednym problemem, który zauważyłem u siebie podczas tygodnia użytkowania, jest tylny skórzany panel, który nie przylega jednak do ramy i podczas trzymania telefonu można wyczuć jego krawędzie.

Skórzane wykończenie oznacza również brak odcisków palców do czyszczenia. Kwadratowy moduł kamery wystaje, ale jednocześnie wtapia się w tylny panel. Chociaż telefon chybocze, gdy jest położony na plecach, wygląda świetnie. Edge 50 Pro waży 186 gramów i ma 8,19 mm grubości, ale ciężar jest dobrze rozłożony, a zakrzywione panele sprawiają, że telefon wydaje się cieńszy i mniejszy niż w rzeczywistości. Osoby z dużymi dłońmi będą mogły używać go jedną ręką.

Z przodu mamy zakrzywiony wyświetlacz z symetrycznymi ramkami, boczne są cienkie i ledwo widoczne ze względu na krzywiznę. Górna i dolna również są smukłe i jednolite. Przyciski głośności i zasilania znajdują się na lewej krawędzi, tak samo, jak mikrofon. Na dole znajdziesz port USB Type-C, tackę SIM, mikrofon i głośnik.

Motorola przyznała także urządzeniu Edge 50 Pro stopień ochrony IP68. Telefon powinien wytrzymać zanurzenie w basenie bez większych problemów, ale osobiście, nie próbowałem.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Motorola Edge 50 Pro: co znajdziemy pod maską?

Motorola Edge 50 Pro jest wyposażona w procesor Snapdragon 7 Gen 3, który współpracuje z maksymalnie 12 GB pamięci RAM LPDDR4X i 512 GB pamięci wewnętrznej. Telefon otrzymał obsługę dual SIM dual 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, NFC i port USB typu C.

Telefon posiada skaner linii papilarnych w wyświetlaczu, który działa szybko. Podczas użytkowania nie napotkałem z nim żadnych problemów. Motorola zapakowała w Edge'a 50 Pro akumulator o pojemności 4500 mAh, czyli mniej niż to, co oferuje większość innych telefonów w tym segmencie cenowym. Otrzymujesz również obsługę szybkiego ładowania do 125 W wraz z ładowaniem bezprzewodowym 50 W.

Odczuwalne zmiany nadeszły w oprogramowaniu. Edge 50 Pro jest wyposażony w interfejs Hello UI oparty na systemie Android 14, który różni się od My UX, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Jest o wiele przyjemniejszy i nie ma prawie żadnych dodatkowych aplikacji poza tymi od Google. Nie brakuje tutaj jednak kilku projektów Motoroli, takich jak Moto Unplugged, Ready For, gesty, Smart Connect, niestandardowe czcionki, kolory, ikony i Family Space. Dostępna jest także funkcja motywów AI o nazwie Style Sync, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia niestandardowych tapet ze zdjęć zrobionych aparatem lub w galerii. Warto dodać, że Motorola obiecuje trzy lata aktualizacji systemu operacyjnego Android i cztery lata poprawek zabezpieczeń.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Motorola Edge 50 Pro: telefon stworzony do gier. Czyli o wydajności...

Przechodząc do wydajności, Motorola Edge 50 Pro świetnie radzi sobie z codziennymi zadaniami, grami i nie tylko. Snapdragon 7 Gen 3 to całkiem nowy chipset, który ma wystarczającą moc, aby płynnie wykonywać wszelkiego rodzaju zadania.

Jeszcze lepiej wypada jednak wyświetlacz. Motorola dodała do Edge'a 50 Pro zakrzywiony wyświetlacz pOLED o przekątnej 6,7 cala, rozdzielczości 1,5K i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Panel oferuje również szczytową jasność na poziomie 2000 nitów, obsługę HDR10+, 10-bitową kolorystykę i gamę kolorów DCI-P3 i jest uważany za pierwszy na świecie wyświetlacz True Color zgodny z certyfikatem Pantone. Ten naprawdę jest świetny, oferuje doskonałe kąty widzenia i jest łatwy do odczytania nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

Z racji, że jestem pasjonatem muzyki, oczarowany byłem jakością dźwięku płynącą z głośników stereo obsługującą Dolby Atmos. Chociaż w dźwięku nie ma zbyt wiele basu, głośniki grają głośno i wyraźnie, bez trzasków, nawet przy pełnej głośności.

Motorola Edge 50 Pro jest całkiem niezła także jako telefon do gier. W najbardziej wymagających grach typu Warzone nie zauważyłem żadnego spadku liczby klatek na sekundę, problemów z czułością dotyku ani opóźnień podczas grania na telefonie. Dodatkowo wyświetlacz 144 Hz również pomaga zachować płynność rozgrywki.

Chociaż bateria 4500 mAh jest mniejsza niż u większości innych telefonów w tym segmencie cenowym. Kiedy używałem telefonu do podstawowych zadań, takich jak wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości, przeglądanie YouTube, korzystanie z aparatu, bateria starczała na dłużej niż jeden dzień. Przy intensywnym użytkowaniu, wieczorem musiałem już podładować telefon. Zadziwiające jest jednak to, że telefon można naładować od 0 do 100 procent w zaledwie 25 minut i od 0 do 50 procent w około 10 minut. Dzieje się tak oczywiście z ładowarką o mocy 125 W, która przy jej użyciu dość mocno nagrzewa telefon.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Motorola Edge 50 Pro: Aparaty

Telefon jest wyposażony w potrójny aparat tylny, który obejmuje 50-megapikselowy czujnik główny z przysłoną f/1.4 i obsługą OIS, 13-megapikselowy ultraszerokokątny moduł z polem widzenia 120 stopni i trybem makro oraz 10-megapikselowy aparat teleobiektyw z OIS i 3-krotnym zoomem optycznym. Jest też czujnik czasu lotu (ToF), lampa błyskowa LED i autofokus w kwadratowym module tylnej kamery. Do selfie telefon oferuje 50-megapikselowy sensor z autofokusem.

Motorola twierdzi, że jest to pierwszy i jedyny telefon na świecie wyposażony w system aparatu zgodny z kolorystyką Pantone. Oznacza to, że zarówno zdjęcia, jak i filmy nagrane telefonem oferują realistyczne i prawdziwe kolory z wiernymi odcieniami skóry, ale nie do końca tak było. Interfejs aparatu jest prosty w obsłudze i oferuje kilka trybów. Dostępny jest tryb Tilt-shift, tryb Pro, tryb nocny, podwójne przechwytywanie, długi czas naświetlania, tryb 50 megapikseli i wiele innych.

Zdjęcia wykonane głównym 50-megapikselowym tylnym aparatem oferują bardzo dobre szczegóły i kolory z dobrym HDR. Jeśli jednak powiększysz obraz, zobaczysz, że szczegóły giną w cieniach. Idąc dalej, chociaż teleobiektyw robi dobre zdjęcia z 3-krotnym zoomem zarówno w świetle dziennym, jak i przy słabym oświetleniu, szczegóły mogą być nieco zamazane. Zresztą zobaczcie zdjęcia sami.

Jeśli chodzi o wideo, główny aparat może nagrywać w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Filmy wychodzą dobrze, nawet przy 3-krotnym przybliżeniu i mają dobry zakres dynamiki i prawie żadnych szumów. Stabilizacja jest całkiem dobra i wspomagana jest przez sztuczną inteligencję.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Czy warto kupić Motorolę Edge 50 Pro?

Motorola Edge 50 Pro to świetny telefon w konkurencyjnej cenie. Jednak w niektórych obszarach lepszym rozwiązaniem może być zakup innych telefonów. Nie wolno odmówić producentom więcej niż kilka interesujących funkcji, które wyróżniają sprzęt na tle konkurenci.

Reasumując, uważam, że to jeden z najlepszych smartfonów w tym segmencie cenowym. System aparatów nie powala, ale nie jest zły. Wyświetlacz jest doskonały, wyróżnia się designem, ładowaniem bezprzewodowym, stopniem ochrony IP68 i wieloma innymi funkcjami. Motorola Edge 50 Pro jest na skraju świetności i jest zdecydowanie jednym z najlepszych telefonów średniej klasy, jakie można dzisiaj kupić.

Motorola Edge 50 Pro

i

Autor: Motorola
Co zamiast ipada?
QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?
Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?