Zdjęcie ilustracyjne - zorza

i

Autor: Canva

Porady

Jak zrobić zdjęcie zorzy polarnej telefonem? Sprawdź, jakie ustawienia aparatu wybrać

2023-11-17 16:00

W związku z rosnącą aktywnością Słońca i licznym wybuchami na jego powierzchni coraz częściej możemy dostrzec zorzę polarną w Polsce. Jeśli chcielibyście zrobić zdjęcie zorzy aparatem w telefonie, to sprawdźcie, jak go ustawić, żeby zrobić jak najlepszą fotografię tego niezwykłego zjawiska.

Spis treści

  1. Czy telefonem można zrobić zdjęcie zorzy polarnej?
  2. Zdjęcie zorzy telefonem – jakie ustawienia?

Czy telefonem można zrobić zdjęcie zorzy polarnej?

Nie trzeba mieć specjalistycznego aparatu czy najnowszych telefonów z najlepszymi aparatami fotograficznymi, by zrobić ładne zdjęcie zorzy. To zjawisko można uchwycić prawie każdym telefonem, ale nie zawsze efekt, który zobaczcie na wyświetlaczu, będzie zadowalający. Ten problem mają zazwyczaj osoby robiące zdjęcie zorzy na ustawieniach automatycznych telefonu, trzymając go w dłoni. Jeśli chcecie zrobić lepsze zdjęcie, to po pierwsze zapewnijcie sobie statyw albo inne stabilne podparcie dla telefonu. Kolejny krok to włączenie trybu manualnego w telefonie. Opcja ta pozwala ręcznie dostosować wybrane parametry aparatu, co w przypadku fotografowania zorzy polarnej jest bardzo ważne.

Zdjęcie zorzy telefonem – jakie ustawienia?

Przy robieniu zdjęcia zorzy polarnej warto skupić się na ustawieniu poniższych parametrów:

  • ISO - przy fotografowaniu zorzy polarnej zaleca się ustawienie ISO=1600 i stopniowe zmniejszanie aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
  • Przysłona - w warunkach słabego oświetlenia potrzebna jest jak najniższa możliwa wartość. Najlepiej wybrać ustawienie poniżej 3.5 lub niżej (wielu fotografów poleca wartość 2.8). Jeśli nie macie podanych wartości, to przesuńcie wskaźnik maksymalnie w lewo (lub w dół).
  • Fokus – niektóre aparaty mają ręczne ustawienie ostrości obrazu. Wartość optymalna dla nieba nocą, także zorzy polarnej jest oznaczana symbolem nieskończoności. Jeśli na macie the opcji to spróbujcie złapać ostrość klikając w kilku miejscach na ekranie i wybierzcie ten punk, który daje najlepszy efekt.
  • Czas naświetlania - Idealna wartość, podobnie jak w przypadku ISO, zależy w głównie od intensywności zorzy. Warto wybrać 15 sekund lub nawet nieco wydłużyć czas naświetlania.
  • Balans bieli - Przy fotografowaniu zorzy polarnej najlepiej sprawdzają się wartości z zakresu 3000-5000 K.

Warto pamiętać, że w każdym modelu telefonu nawet identyczne ustawienia mogą dawać nieco inny efekt. Jeśli wasz aparat w telefonie nie ma któregoś z wymienionych trybów, to po prostu go pomińcie i dostosujcie pozostałe ustawienia.

QUIZ. Rozpoznasz rodzaj chmur po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
Jaka chmura jest na zdjęciu?
Rodzaje chmur - Cirrostratus
Czym jest zorza polarna?