Zużycie wody powiązane z opłatą za śmieci. Będziemy się rzadziej myć?

2020-02-11 7:50
Tarnów chce zmienić system opłat za wywóz śmieci
Autor: Łukasz Grygiel Cena za wywóz śmieci ma być uzależniona od zużycia wody.

W Tarnowie cena za wywóz śmieci ma być uzależniona od zużycia wody. Takim sposobem urzędnicy z Tarnowa chcą załatać siedmiomilionową dziurę w budżecie. Powstaje ona na skutek różnicy pomiędzy osobami zameldowanymi a tymi, którzy opłacają podatek śmieciowy.

Doskonale widać to na liczbach. Na 106 tysięcy zameldowanych osób, podatek śmieciowy płaci tylko 87 tysięcy. Rocznie generuje to milionowe straty. W projekcie uchwały widnieje stawka 7,67 złotego za metr sześcienny wody.

- W przeliczeniu na średnie zużycie wody, czyli ok. 3 metry sześcienne, daje to w granicach 24 złotych za odpady miesięcznie. To sprawiedliwe. Nawet jeśli ktoś przyjeżdża do Tarnowa tylko na weekend, to też korzysta z wody i wytwarza odpady - przekonuje prezydent miasta Roman Ciepiela.

Wśród radnych zdania na ten temat są podzielone. Podobnie zresztą jak wśród mieszkańców. Ci obawiają się znaczących podwyżek. Tymczasem projekt prezydenckiej uchwały trafi na sesję rady miejskiej jeszcze w lutym.

Zmian nie powinny znacząco odczuć rodziny wielodzietne. Min. dla nich przewidziano ulgi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE