Podróże

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Musisz zobaczyć te wyjątkowe miejsca tej jesieni! [GALERIA]

2023-10-13 13:49

Najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki architektury drewnianej w Polsce znajdują się na terenie województwa małopolskiego. Malownicze kościoły, piękne cerkwie, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny oraz dzwonnice tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Łącznie obejmuje on aż 255 obiektów, a każdy z nich jest warty zobaczenia. W naszej galerii przedstawiamy kilkanaście miejsc, które powinien odwiedzić każdy turysta.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce jest zbiorem 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytków ludowej kultury materialnej rozproszonych na terenie województwa małopolskiego. Znajdują się na nim m.in. kościoły, cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory oraz drewniane wille i skanseny.

Początki Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce sięgają 2001 roku. Wówczas z inicjatywy Województwa Małopolskiego powstała koncepcja przedsięwzięcia, a także doszło do podpisania umów z ościennymi województwami, których głównym celem było nawiązanie współpracy w zakresie wspólnego tworzenia szlaku w latach 2001-2003. Wszystkie zabytkowe obiekty drewniany zostały oznakowane tablicami informacyjnymi, a dojazd do nich wyznaczono za pomocą odpowiednich znaków drogowych.

Zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej na Liście UNESCO

Osiem obiektów, cztery kościoły i cztery cerkwie, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, kościół świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie wybranych najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, które powinien zobaczyć każdy turysta. Znajdziecie je w poniższej galerii.

Najpiękniejsze zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pamiętasz najpiękniejsze polskie ballady rockowe? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Zaopiekuj się mną” zespołu Rezerwat. „Zaopiekuj się mną, nawet, gdy powodów brak! Zaopiekuj się mną...”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE