Mniej egzaminów, dłuższe oczekiwanie. MORD Tarnów podsumowuje rok 2020 [AUDIO]

2020-11-24 9:10
Kierowca
Autor: Justyna Świderska Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie podsumowuje rok 2020

Ostatni rok nie był dobry dla Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. W związku z pandemią koronawirusa placówka musiała wstrzymać działalność na blisko dwa miesiące. Po wznowieniu pracy spadła z kolei liczba zainteresowanych zdawaniem na prawo jazdy. Trzeba było wprowadzić szereg restrykcji sanitarnych, ale wiele osób i tak zrezygnowało ze zdobywania uprawnień w obawie o swoje zdrowie.

W Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie w roku 2020 przeprowadzono o 6 tysięcy egzaminów mniej, niż rok wcześniej. Największy spadek liczby egzaminowanych dotyczy najpopularniejszej dotychczas kategorii „B”. Na pozostałych kategoriach liczba zdających utrzymała się na podobnym poziomie do lat poprzednich.

POSŁUCHAJ: Rok 2020 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie podsumowuje dyrektor - Paweł Gurgul

- Dla nas to bardzo znacząca różnica. Oczywiście to wynik wstrzymania naszej działalności z powodu koronawirusa na wiosnę, ale nawet po odblokowaniu placówek, liczba chętnych nie wróciła o poziomu sprzed początku pandemii – zauważa Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie. - Co ciekawe, zdecydowanie przybyło nam zdających spoza powiatu a nawet subregionu tarnowskiego. To z kolei wynika z bardzo długich terminów oczekiwania na egzamin, zwłaszcza w dużych miastach – dodaje.

Gorący okres na produkcji świątecznych ozdób

W Tarnowie termin oczekiwania na egzamin również się wydłużył. W poprzednim roku kandydaci czekali około tygodnia, w tej chwili to około miesiąca, mimo że zdających jest mniej. Zdaniem dyrektora Gurgula dzieje się tak dlatego, że ograniczona została liczba egzaminów, które egzaminator może przeprowadzić jednego dnia. Jest jednak szansa, że w najbliższych dniach sytuacja się poprawi, a przyszli kierowcy będą krócej czekać na zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami. Z końcem listopada, w związku z pogorszeniem warunków pogodowych, placówka zakończy bowiem egzaminy na kategorie motocyklowe. Dzięki temu wzrośnie liczba dostępnych egzaminatorów. Będą mogli egzaminować kandydatów na inne, bardziej oblegane obecnie kategorie prawa jazdy.