Mauzoleum w Halikarnasie

To jeden ze starożytnych cudów świata! Jak wyglądają ruiny Mauzoleum w Halikarnasie?

2023-10-06 14:50

Mauzoleum w Halikarnasie to jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Wybudowany około 350 lat p.n.e grobowiec Mauzolosa był największym grobem na świecie! Niestety aktualnie możemy podziwiać tylko jego ruiny. Jak wyglądają?

Mauzoleum w Halikarnasie - historia

Mauzoleum zostało wybudowane ok. 350 p.n.e. w Halikarnasie (obecnie Bodrum), w południowo-zachodniej Turcji. Grobowiec perskiego satrapy Karii Mauzolosa został wzniesiony na rozkaz jego żony Artemizji. Zadanie zaprojektowania największego grobowca na świecie zostało powierzone dwóm architektom - Satyrosowi oraz Pyteosowi. 

Mauzolos był wielkim władcą, który rozszerzył terytorium królestwa Karia aż do południowo-zachodniego wybrzeża Anatolii. To podczas słynnych podbojów poznał inne wielkie grobowce, w tym Ksantosa, które posłużyły mu za inspirację do budowy własnego Mauzoleum. 

Mauzoleum zostało stworzone w jońskim stylu, ze względu na sympatię Mauzolosa do greckiego stylu życia. Grobowiec składał się z czterdziestu kolumn, zakończonych 24-stopniową piramidą z rzeźbą rydwanu wiozącego zmarłego króla wraz z małżonką ku zachodowi słońca. Grobowiec liczył sobie ponad 45 metrów i został zbudowany na platformie mającej wymiary 35,6 × 25 m.

Upadek Mauzoleum - co z niego zostało?

Mauzoleum przetrwało około 1800 lat. Liczne trzęsienia ziemi sprawiły, że budowla z wieku na wiek ulegała coraz większemu zniszczeniu. Rycerze św. Jana, którzy zajęli Bodrum w XVI wieku, używali elementów Mauzoleum do wzmocnienia fortyfikacji własnego zamku. Część zabytków została wywieziona do londyńskiego British Museum. 

Aktualnie można oglądać jedynie ruiny Mauzoleum. Na terenie dawnego cudu świata znajdują się liczne rekonstrukcje w skali mikro, które przybliżają ogrom dawnej budowli. Zwiedzanie ruin Mauzoleum dostępne jest dla każdego. 

7 cudów świata - czy rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 7
Zacznijmy od czegoś prostego. To jedyny cud świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów
Piramida