Szczecin

Szczecin wprowadza nowoczesną aplikację. Pomoże w atrakcyjnym zwiedzaniu miasta

2024-04-17 9:11

Bezpłatna aplikacja na smartfony, która poprowadzi przez najciekawsze zakątki miasta i przybliży jego historię – w języku polskim, niemieckim i angielskim - to jedno z nowych narzędzi, które ma wspierać rozwój turystyki w Szczecinie. Aplikacja ma być dostępna w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Nowa aplikacja turystyczna w Szczecinie

Miejska spółka „Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia” zaprezentowała stronę internetową nazwaną „Wycieczkownikiem” i nową aplikację na smartfony - Explore Szczecin - która poprowadzi przez najciekawsze zakątki miasta i opowie jego historię w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Aplikacja przeznaczona jest dla pieszych turystów. "Na bazie tzw. czerwonego szlaku stworzyliśmy kilka propozycji wycieczek” – wyjaśnił Szymon Maksymiuk z Centrum Informacji Turystycznej Szczecin.

Czerwony Szlak to miejski szlak turystyczny obejmujący 58 obiektów. Do najciekawszych zabytków Szczecina prowadzą czerwone linie wymalowane na chodnikach. Zamiast wypatrywać znaków namalowanych farbą, będzie można skorzystać z telefonu i wybrać jedną z 10 tras tematycznych – np. Stare Miasto, Śladami Dynastii Gryfitów czy Twierdzę Szczecin – i ruszyć na historyczno-krajoznawczy spacer.

W aplikacji dostępne będą opisy obiektów, ale też wersja mówiona. „To jest clou tej aplikacji. Można schować telefon do kieszeni, nałożyć słuchawki i spacerować po Szczecinie, słuchając lektora” – zapowiedział Maksymiuk. Podkreślił, że w aplikacji będzie dużo więcej informacji niż na tablicach, które umieszczone są przy szczecińskich zabytkach.

W aplikacji znajdzie się również kilka linków, kierujących na stronę informacji turystycznej, na stronę tourszczecin.eu czy strony z wydarzeniami kulturalnymi (np. Echo Szczecina). Będzie też mapa ogólnodostępnych toalet. Aplikacja ma być dostępna w ciągu najbliższych dwóch tygodni i będzie można ją bezpłatnie pobrać z Google Play (Android) oraz AppStore (iOS).

Explore Szczecin - kiedy ruszy?

Explore Szczecin ma działać przed majówką. Na razie można skorzystać z platformy www.tourszczecin.eu zwaną „Wycieczkownikiem”. Stworzona dwa lata temu strona – jak wyjaśniają specjaliści z Centrum Informacji Turystycznej – była „narzędziem wykorzystywanym na użytek wewnętrzny” CIT. Gromadziła wszystkie wydarzenia, podczas których można było dowiedzieć się czegoś o Szczecinie: wycieczki, spacery z przewodnikami, wykłady.

Teraz strona zyskała nowoczesny wygląd i nowe funkcjonalności. Znajdują się tam informacje o wycieczkach (pieszych, rowerowych, autokarowych, statkiem), a także różnych wydarzeniach kulturalnych. Są też kody QR i trzy wersje językowe: polska, niemiecka i angielska. W wyszukiwarce można ustawić różne filtry, np. wydarzenia płatne i bezpłatne. „Wycieczkownik” obejmuje nie tylko Szczecin, ale również region, polsko-niemieckie pogranicze. Znajdziemy tam wycieczki organizowane np. w Garz czy Mescherin.

Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia zachęca do korzystania z „tourszczecin.eu” m.in. przez branżę hotelarską, organizacje turystyczne, instytucje samorządowe. "Bardzo często turyści nie trafiają nawet do Centrum Informacji Turystycznej, a bazują na wiedzy, którą otrzymują w hotelowych recepcjach. Od teraz mamy takie narzędzia, które w łatwy sposób prezentują ofertę turystyczną" - powiedziała specjalistka ds. turystyki ŻSTW Anna Rojek. "Zachęcamy wszystkie organizacje turystyczne oraz partnerów, także z Niemiec, do przesyłania nam informacji nt. wydarzeń, które się u nich odbywają" - dodała.

ŻSTW zaprasza także na cykl Transgranicznych Spacerów Miejskich, które będą odbywać się od 1 czerwca do 28 września. Zaplanowano 18 wycieczek tematycznych.

Szczecinianie pokochali pchle targi. Tłumy na Pogodnie