Lektury

i

Autor: pixabay.com/lil_foot_ Jakie lektury były na maturze w ostatnich latach?

Matura 2024

Matura z polskiego 2024 - PRZECIEKI. Jaki będzie temat i lektura? Rozprawka czy wypracowanie?

2024-05-06 8:38

Matura z polskiego 2024 będzie pierwszym testem na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Uczniowie zastanawiają się, jakie lektury obowiązkowe pojawią się na maturze. WIększość osób liczy na przecieki. Czy wiadomo, jakie teksty trzeba będzie znać, aby zdań maturę z języka polskiego 2024? Trzeba będzie napisać rozprawkę czy wypracowanie?

Matura z polskiego 2024 to pierwszy sprawdzian tegorocznych maturzystów. Z tego powodu może też być najbardziej stresujący, bo to "pierwsze koty za płoty". Egzamin z języka ojczystego może być jednak dużym wyzwaniem, ponieważ aby go zdać, wymagana jest znajomość lektur obowiązkowych. Uczniowie nie wiedzą, jakie tytuły zostaną użyte w zadaniach. Na maturze pojawiają się teksty źródłowe, ale są też takie polecenia, które wymagają wiedzy zdobytej przez lata nauczania. Wiele osób liczy na przecieki, które znacznie ułatwiłby zdanie. Trzeba jednak pamiętać, że są nielegalne, a dodatkowo praktycznie nigdy się nie pojawiają. Trzeba się więc przygotować na każdy scenariusz. Są jednak nauczyciele, którzy zawsze typują, jaka lektura może pojawić się w danym roku. Czego można spodziewać się w 2024? Jaki może być temat?

Matura 2024 - lektury obowiązkowe. Pełna lista i spis na poziom podstawowy i rozszerzony

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Matura polski 2024 - jaka lektura i temat?

Statystycznie w ciągu ostatnich 10 lat najczęściej pojawiała się powieść "Lalka" oraz epopeja narodowa "Pan Tadeusz". W 2023 roku maturzyści zobaczyli zdania, w których wykorzystano wątki z "Przedwiośnia" oraz wspomnianego wcześniej dzieła Adama Mickiewicza. Rzadko się zdarza, aby teksty źródłowe powtarzały się rok po roku. Warto więc sprawdzić, jakiej lektury dawno już nie było na maturze. Nauczyciele obstawiają, że na tegorocznym egzaminie mogą pojawić się, np. "Dziady cz. III" i "Noce i dnie". Rok temu typowano m.in. Księgę Hioba, która ostatecznie nie pojawiła się w arkuszu. Warto sobie ją przypomnieć, bo może zostanie wykorzystane tym razem. Temat rozprawki może być tak naprawdę każdy. Zazwyczaj trzeba odnieść do danego problemu na podstawie podanego tekstu źródłowego, lektury i innych tekstów kultury.

Matura polski 2024 - rozprawka czy wypracowanie?

Wielu maturzystów zastanawia się, czy na maturze 2024 będzie rozprawka, czy wypracowanie. Ten dylemat jest zupełnie niepotrzebny, ponieważ wypracowań nie ma na egzaminach dojrzałości. Zawsze uczniowie mają do wyboru dwa tematy rozprawki lub interpretację tekstu poetyckiego.