eurowizja

Oceniłam wszystkie piosenki z Eurowizji 2024. Kto jest moim faworytem? Jak oceniam Lunę?

2024-04-17 9:08

Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami, dlatego postanowiłam przesłuchać wszystkie utwory biorące udział w Konkursie Piosenki Eurowizyjnej 2024. Jak oceniam poszczególne piosenki? Kto skradł moje serce? Jak oceniam Lunę? Czy podoba mi się Ukraina?

Eurowizja 2024: co o niej wiemy?

Eurowizja 2024 odbędzie się 7,9,11 maja 2024 w szwedzkim Malmö Arena w Malmö. Stało się tak przez zwycięstwo Loreen w 2023 roku.

Konkurs dzieli się na dwa półfinały i wielki finał. W Eurowizji 2024 weźmie udział 27 państw. Będzie wielki powrót Luksemburga, ale i rezygnacja Rumunii.

Eurowizja 2024. Moja ocena piosenek od 37. miejsca do 11. miejsca

Postanowiłam przesłuchać wszystkie piosenki startujące w Eurowizji 2024. Oceniłam je subiektywnie, bez patrzenia na otoczkę polityczną. Oprócz zwykłej numeracji miejsc, użyłam też skalę punktową z Eurowizji:

  • 12,
  • 10,
  • 8,
  • 7,
  • 6,
  • 5,
  • 4,
  • 3,
  • 2,
  • 1.

Oto moja ocena utworów spoza TOP 10 Eurowizji 2024:

37. Finlandia – 1 punkt - Windows95man - „No rules!”

Nie. Zdecydowane nie. Rozumiem, że to typowo fińskie, ale to jest tak tandetne, tak złe i do tego nazwa, że zdecydowanie mówię nie.

36. San Marino – 1 punkt - Megara "11:11"

San Marino… Dlaczego? Wystarczyło wybrać Loredanę. Megara usilnie próbuje pojechać na Eurowizję (Loredana też, ale na złość mężowi!)

35. Luksemburg – 1 punkt - Tali - "Fighter"

Oglądałam preselekcje, w końcu to powrót Luksemburgu na Eurowizję! I oczywiście, wybrano najgorszy wybór z możliwych. Piosenka brzmi jak tani mołdawski bop, który czasami można usłyszeć w radio. Podziękuję

34. Malta – 2 punkty- Sarah Bonnici - „Loop”

Ta piosenka nie wkurza mnie tak bardzo jak Luksemburg, ale jest to podobny poziom. Smuci mnie spadek utworów z roku na rok z tego państwa. Eurofani kochają, ja nie lubię.

33. Słowenia – 2 punkty - Raiven - "Veronica"

Tutaj gryzą mi się dwie rzeczy. Jak warstwa muzyczna jest dla mnie rewelacyjna, tak głos Słowenki mnie totalnie odrzuca. Przez co całość jest dla mnie niestety nieprzyjemna.

32. Izrael – 2 punkty - Eden Golan - "Hurricane"

Tutaj było sporo zamieszania. Piosenka kilka razy była zmieniana, tytuł też obecna brzmi dosyć tandetnie – takie są prawie co roku na Eurowizji. Niby jakieś emocje, ale dla mnie napisane na siłę.

31. Czechy – 2 punkty - Aiko - "Pedestal"

Trochę jakbym słyszała Paramore? Jak ich lubię, tak Aiko dla mnie niestety ląduje na dole stawki. Nie porywa mnie w całości, ani we fragmencie.

30. Mołdawia – 3 punkty - Natalia Barbu - „In the Middle"

Mołdawia miała zdecydowanie lepsze wybory. Całościowo pamiętam tylko charakterystyczny refren, ale całość dla mnie… trochę nudna.

Tak Luna wspiera LGBT+ przed Eurowizją 2024!

29. Albania – 3 punkty - Besa - "Titan"

Albania mnie kompletnie nie porywa. Nie pamiętam jej nawet. Brzmi jak piosenka z Eurowizji, ale Albanię stać na więcej

28. Holandia – 3 punkty - Joost Klein - „Europapa”

Europapapapa Europapapapa. Typowo holenderskie, ale dla mnie całościowo męczące. Rozumiem, że Holandia chciała iść w entryjoke i pewnie skończy wysoko. Natomiast mi się nie podoba.

27. Gruzja – 3 punkty - Nuca Buzaladze - „Firefighter"

Po ubiegłym genialnym dla mnie roku, w tym roku dostałam tani taneczny hit. Nie ukrywam, że mnie to zawiodło, ale patrząc na resztę piosenek, musiałam dać ją „tak wysoko”

26. Irlandia – 4 punkty - Bambie Thug - „Doomsday Blue”

Tutaj mam mieszane uczucia. Część piosenki, bardzo delikatna i przyjemna. Potem wchodzi mocny rock, który trochę mnie… męczy.

25. Grecja – 4 punkty - Marina Satti - "Zari"

Typowa grecka piosenka, której za pierwszym razem nie byłam sobie w stanie przypomnieć… W całości po ponownym przesłuchaniu po prostu mi nie przeszkadza i 4 punkty są głównie za etnikę.

24. Islandia – 4 punkty - Hera Björk - „Scared of Heights”

Chyba wolałam Bashara, który był bardzo klimatyczny i jakiś. Hera brzmi dla mnie jak odmrożona sprzed 20 lat. Natomiast nie irytuje mnie na tyle, żeby dać ją niżej.

23. Estonia – 5 punktów - 5 miinust Puuluup - „(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi"

Piosenka tak dziwna, tak estońska, że dla mnie aż poprawna. Nie będzie przeszkadzała mi w stawce. Zyska sporo fanów.

22. Polska – 5 punktów - Luna – "The Tower"

Patrząc na preselekcje, były tam piosenki, które mi się o wiele bardziej podobały. Utwór Luny jest poprawny, ale nie za wybitny. Przyjmie się w radiu, jednak czy na Eurowizji?

21. Azerbejdżan – 5 punktów - Fahree feat. İlkin Dövlətov - „Özünlə Apar”

Tutaj piosenka dla mnie była zaskoczeniem. Oczekiwałam czegoś gorszego po tym, gdy się dowiedziałam, że Aysel nie wygrała. Piosenka mocno przyjemna, ale nic nadzwyczajnego. Być może zyska po występie na żywo.

20. Cypr – 5 punktów - Silia Kapsis – "Liar"

Przez wielu uważana za tandetną, dla mnie jest po prostu tanią piosenką z Rosji. Przepraszam, z Cypru. Sam refren jest dla mnie mocno siadający w głowie. Całość to tani taneczny hit.

19. UK – 6 punktów Olly Alexander - Dizzy

Tutaj oczekiwałam czegoś… lepszego. Oczywiście, to utwór mocno w jego stylistyce, ale nie porywa mnie na tyle, żebym powiedziała „koniecznie TOP 10”.

18. Australia – 6 punktów - Electric Fields - „One Milkali (One Blood)”

Krytykowany utwór przez wielu fanów, dla mnie jest typową australijską piosenką, wyjętą z ich list przebojów. Parę doskonale znam i lubię.

17. Dania – 6 punktów - Saba - "Sand"

Prawda jest taka, że nic lepszego nie było w duńskiej stawce preselekcji. O ile powtarzane „Sand” coś daje, cała kompozycja jest eurowizyjną średniawką.

16. Hiszpania – 7 punktów - Nebulossa - "Zorra"

Takiej piosenki dawno nie było na Eurowizji. „Hiszpańska” Maryla zdecydowanie pokazuje, że trzeba śpiewać w każdym wieku, a to zdecydowanie coś innego w konkursie.

15. Szwecja – 7 punktów - Marcus & Martinus - „Unforgettable”

Choć lubię bliźniaków, dla mnie Szwecja od lat jest monotematyczna – ciągle szwedzki i miałki pop. Sama piosenka jest po prostu średnia, broni ją występ. Do tzw. "refrenu" jest super, ale potem wjeżdża ta dziwna wstawka muzyczna, która jest oderwana od reszty...

14. Portugalia – 7 punktów - Iolanda - „Grito”

Niezwykle artystyczna piosenka, która wyróżnia się w tłumie tanecznych utworów. Mam nadzieję, że nie zginie w stawce.

13. Austria – 7 punktów - Kaleen – "We Will Rave"

Moje tegoroczne guilty pleasure. Piosenka brzmiąca jak z 2000 roku. Jest znana bardziej z tego, że to lepsza tancerka niż właśnie wokalistka. Jednak na preparties brzmi dobrze. O ile Austria nie zepsuje występu (co jest częste), może być wysoko

12. Armenia – 8 punktów - Ladaniva - "Jako"

Taki trochę Bollywood na Eurowizji. Piosenka mocno etniczna, bardzo charakterna i pozytywna! Mam nadzieję, że awansuje.

11. Włochy – 8 punktów - Angelina Mango – "La noia"

Dla wielu faworytka, dla mnie piosenka na co najwyżej 10 miejsce. Uważam, że w Sanremo były o wiele lepsze propozycje. Chociaż to pierwsza kobieta z Włoch od lat! Zobaczymy

A kto znalazł się w moim TOP 10 Eurowizji 2024? Kto jest moi faworytem? Sprawdź w galerii