Ranking

Czy Szczecin jest dobrym miastem do życia? Wyniki nowego rankingu mogą was zaskoczyć!

2024-04-03 9:38

Kilka dni temu portal Onet podał już kolejny ranking najlepszych miast do życia w Polsce. Na liście nie zabrakło miasta z woj. zachodniopomorskiego. Jesteście ciekawi, jak oceniony wśród miast wojewódzkich został Szczecin? Odpowiedź znajdziecie w tekście!

Jak zmieniły się miejsca rankingu? 

Poprzedni ranking dotyczący najlepszych miast wojewódzkich do życia opublikowany przez Onet pochodzi z zeszłego roku. Wtedy pierwsze miejsce pewnie zdobył Poznań. Jednak przez nietrafione inwestycje i znaczne nawarstwienie się budów stolica Wielkopolski spadła w tym roku dopiero na trzecie miejsce. Ex aequo na ostatnim stopniu podium znalazł się również Gdańsk. Drugie miejsce zajął Lublin, który wyróżnia się dużym bezpieczeństwem i krótkimi kolejkami do lekarza. 

Liderem stawki został... Olsztyn! To liczące niespełna 200 tysięcy mieszkańców miasto wyprzedziło konkurentów dzięki takim zaletom, jak dobra jakość powietrza, przyjazny rynek nieruchomości oraz niska przestępczość. Warto dodać, że Olsztyn mocno odstaje od czołówki miast pod względem opieki zdrowotnej. 

Najgorzej żyje się z kolei w Białymstoku, który plasuje się na najniższym miejscu także pod względem m.in. wynagrodzenia oraz przeciętnej stopy bezrobocia. Podium "od końca" zamykają Kielce oraz Kraków. 

Czy Szczecin to dobre miasto do życia? 

Na liście nie mogło zabraknąć stolicy woj. zachodniopomorskiego, czyli Szczecina. Miasto w rankingu Onetu uplasowało się na 10. miejscu, wyprzedzając m.in. bliski Gorzów Wielkopolski, ale także tak duże miasta, jak Kraków, czy Łódź! W ustalaniu miejsc rankingowych wzięto pod uwagę takie czynniki, jak bezrobocie, średnie wynagrodzenie, dostępność mieszkań, dostęp do lekarza na NFZ, przestępczość oraz jakość powietrza.

Szczecin wypada najlepiej pod względem jakości powietrza, zajmując 4. pozycję za Olsztynem, Białymstokiem i Gdańskiem. Stolica Pomorza Zachodniego najgorzej wypada pod względem dostępu do lekarza na NFZ. Szczecin zajmuje odległą 14. pozycję, a gorzej jest tylko w Gorzowie Wielkopolskim oraz Białymstoku. 

W reszcie badanych czynników Szczecin zajmuje środkowe pozycje, niczym się nie wyróżniając, ale także nie zahaczając o dno stawki. Biorąc pod uwagę, m.in. odległość Szczecina od centralnych miast Polski, można uznać 10. miejsce za przyzwoity wynik. 

Szczecińskie krokusy zagrożone zadeptaniem

Quiz. Rozumiesz gwarę szczecińską? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Cynki to