Szczecin

Czerwony Ratusz to jeden z najpiękniejszych budynków w Szczecinie. Poznajcie jego historię!

2024-04-30 14:08

Przechadzając się okolicami szczecińskiego dworca trudno nie zauważyć pięknej, neogotyckiej budowli wznoszącej się od strony ulicy 3 maja. To Czerwony Ratusz, dawny budynek ratusza miejskiego z czasów niemieckiego Szczecina. Jaka jest jego historia?

Jak powstał Czerwony Ratusz? 

Historia Czerwonego Ratusza w Szczecinie sięga 2 listopada 1875 r. To właśnie wtedy wbudowano kamień węgielny pod budowę nowego ratusza miejskiego. Budynek został zaprojektowany przez Konrada Kruhla, w popularnym wtedy stylu neogotyckim. Wykorzystanie czerwonej cegły sprawiło, że szybko ratusz zaczęto nazywać "czerwonym". 

Budowa nowego ratusza zakończyła się na początku 1879 roku i została uczczona poświęceniem 10 stycznia. Następnie nastąpiło przeniesienie władz z budynku starego ratusza. To właśnie "Neues Rathaus" miał być świadkiem urzędów jednych z najwybitniejszych szczecińskich burmistrzów - Hermanna Hakena i Friedricha Ackermanna. 

Niestety bogato zdobiony budynek uległ spaleniu podczas II Wojny Światowej. W swoim pierwotnym stanie Czerwony Ratusz przetrwał niespełna 70 lat i zapisał się jako jeden z symboli przedwojennego Szczecina, często znajdując się m.in. na pocztówkach z miasta.

Odbudowa i dzisiejsze czasy ratusza 

Po wojnie pojawiły się plany odbudowy budynku dawnego ratusza. Renowacja spalonego gmachu ruszyła w latach 60. XX wieku. Aktualnie w budynku Czerwonego Ratusza znajdują się takie instytucje, jak Urząd Morski, czy URząd Żeglugi Śródlądowej. Dodatkowo w piwnicy ratusza znajdziemy Gentlemen's Club oraz włoską restaurację.

Jeśli chcecie zobaczyć Czerwony Ratusz na własne oczy, to najłatwiej jest dostać się do niego idąc ulicą Dworcową od Dworca Głównego lub od strony ulicy 3 Maja skręcić w plac Stefana Batorego. 

Zdjęcia Czerwonego Ratusza zobaczycie w naszej galerii! 

Zgliszcza dworca, wielkie inwestycje i schody donikąd na szczecińskim Niebuszewie