Samotność wśród ludzi czy samotność w lesie? Sprawdzono, co lepiej działa na zdrowie

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Samotność wśród ludzi czy samotność w lesie? Sprawdzono, co lepiej działa na zdrowie

„Nim skończy się lato”

Samotność czy wolność? Dlaczego coraz więcej Polaków wybiera życie w pojedynkę? I czy to źle?

2025-05-05 15:00

Według najnowszych badań CBOS aż 42% Polaków w wieku 25-34 lata nie jest w stałym związku. Na świecie ten trend jest jeszcze silniejszy – w Japonii ponad 50% singli deklaruje, że to ich świadomy wybór. Czy samotność to nowa wolność? A jeśli tak, to czy ślady tej mody przenikają także do literatury obyczajowej?

Samotność to nowy trend czy społeczna porażka?

Statystyki nie kłamią:

  • W Polsce co trzecia osoba między 18. a 35. rokiem życia żyje samotnie (GUS, 2023).
  • W USA aż 56% singli przyznaje, że to ich świadoma decyzja (Pew Research Center).
  • W Korei Południowej powstał nawet termin "honjok" – ruch celebrujący życie w pojedynkę.

Dlaczego młodzi rezygnują z związków? Powodów jest wiele:

  • strach przed utratą niezależności (63% ankietowanych),
  • presja finansowa (własne mieszkanie to luksus),
  • rozczarowanie tradycyjnymi modelami relacji.

Książę nie przyjechał? To nawet lepiej!

Czy samotność to nowa wolność? A jeśli tak, to czy ślady tej mody przenikają także do literatury obyczajowej? Aby to sprawdzić, sięgniemy po nową książkę Justyny Jelińskiej  Nim skończy się lato. Gdy poznajemy Jagnę, bohaterkę książki, jest trzydziestokilkuletnią kobietą, która właśnie uświadomiła sobie, że jej wyobrażenia o miłości były iluzją. Wychowana na romantycznych filmach i opowieściach o tej jedynej miłości, latami tkwiła w narzuconych, nierealistycznych schematach.„Szukałam księcia na białym koniu... Dżentelmena, który otwie­rałby przede mną drzwi, nosił na rękach, obsypywał kwia­tami i komplementami…”. Tymczasem faceci w jej życiu przypominali raczej zmokłe koguty, a wspomnienia z młodości to ciąg rozczarowań. Z czasem odkrywa jednak, że samotność może być wybawieniem. Wolność to brak obowiązku tłumaczenia się – nie musi już nikomu udowadniać, że jest wystarczająco dobra. Historia Jagny to proces żałoby po wyidealizowanej miłości i zaskakujące odkrycie, że choć nie jest Kopciuszkiem i nigdy nim nie będzie, to prawdziwe zakończenie jest dużo lepsze od tego bajkowego, bo pozwala nareszcie żyć w zgodzie ze sobą.

Czego nauczy nas Jagna?

  •  Samotność to nie to samo, co bycie nieszczęśliwą. Samotność może być przestrzenią, a nie pustką. Czasami boli, ale nie zabija.
  •  Związek to dodatek, nie cel w życiu. Czasami lepiej być samotną niż z kimś, kto sprawia, że czujemy się samotni.
  •  Wolność ma swoją cenę (i warto ją zapłacić), autorka powieści nie koloryzuje jej, a wręcz przeciwnie – pokazuje również ciemną stronę niezależności.

Nim skończy się lato to nie poradnik, ale... ...kojąca opowieść o tym, że czasem trzeba zgubić czyjś ślad, by odnaleźć własną drogę. Jeśli szukasz historii, która pokazuje, że samotność może być momentem narodzin siły – to pozycja dla ciebie. Nie znajdziesz tu gotowych odpowiedzi, ale prowadzona przez Jagnę walka o autonomię jest jak lustro dla pokolenia, które wybiera wolność.