Euro 2020 - VAR: co to jest? Piłka nożna nieustannie ewoluuje. Nie tylko pod względem dynamiki gry i coraz bardziej zawiłych taktyk trenerskich, ale także pod względem przepisów. Za zmiany w regulaminach rozgrywek piłkarskich oraz zasad, które obowiązują na boisku odpowiada Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB). To właśnie ta organizacja w 2016 roku wprowadziła VAR - nowy system do weryfikacji kontrowersyjnych sytuacji podczas meczów. Na czym polega VAR i jak działa?
Co to jest VAR?
Wideoweryfikacji podczas meczu dokonuje sędzia (bądź sędziowie), którzy znajdują się w specjalnym miejscu (najczęściej pojazd z wyposażeniem multimedialnym), w którym śledzą mecz i mają dostęp do natychmiastowych i dokładnych powtórek każdej sytuacji na boisku (system składa się z wielu kamer). Obsługa VAR komunikuje się z sędzią głównym za pomocą zestawu słuchawkowego. Należy pamiętać, że to arbiter główny podejmuje ostateczną decyzję w spornej kwestii. Może bezpośrednio zgodzić się ze zdaniem sędziego VAR albo sam obejrzeć powtórkę na specjalnie przygotowanym ekranie znajdującym się tuż przy boisku.
System Var może być użyty przez sędziego tylko w czterech określonych sytuacjach spornych:
- uznanie bądź nieuznanie strzelonego gola
- słuszny bądź nie słuszny rzut karny
- słuszność bezpośredniej czerwonej kartki
- ukaranie niewłaściwego zawodnika żółta bądź czerwoną kartką
Warto zaznaczyć, że system VAR stosowany jest także w innych dyscyplinach sportu m.in. w koszykówce (nazwa Instant Replay System).
VAR na Euro 2020
Po raz pierwszy VAR został wprowadzony także podczas tegorocznego turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej. I już w drugim dniu rozgrywek VAR został użyty przez zespół sędziowski w meczu Szwajcaria - Walia. Przypomnijmy, że w 85. minucie Mario Gavranović strzelił gola, ale główny arbiter po konsultacji z VAR-em nie uznał zdobytej bramki, gdyż zawodnik był na pozycji spalonej.
Polecany artykuł: