Zabrze: rozpoczęła się budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-05-21 7:19

Nowoczesne Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu powstaje w Zabrzu. Właśnie ruszyła jego budowa w kampusie Politechniki Śląskiej. Powstanie tam 11 nowoczesnych laboratoriów. Szczegóły na slask.eska.pl.

Rusza budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu. Powstanie w nim 11 laboratoriów, które ułatwią specjalistom rozwijanie technologii związanych m.in. z nowoczesnymi systemami wspomagającymi rehabilitację, robotami medycznymi czy technologiami wirtualnymi.

Inwestycja pozwoli na technologiczne wsparcie branży medycznej, a niedawne pospolite ruszenie świata nauki w zakresie walki z COVID-19 stanowi przykład, jak te dwa środowiska, medyczne i naukowe, mogą się wzajemnie dopełniać.

Epidemia uwidoczniła potrzebę współpracy sfery technicznej ze sferą medyczną. Technologie wspomagające działalność służb medycznych są bardzo potrzebne. Politechnika Śląska od pierwszych dni epidemii włączała się w działania związane ze zwalczaniem jej skutków – to już jest kilkanaście różnych projektów o różnym stopniu zaawansowania – począwszy od tych najprostszych aż po zaawansowane systemy informatyczne i zagadnienia związane z modelowaniem dynamiki białek – podkreśla JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

Infrastruktura, która wzbogaci centrum będzie służyła badaniom naukowym ukierunkowanym m.in. na: opracowanie rozwiązań w zakresie wspomagania komputerowego (również podczas symulacji zabiegów), telemedycyny (w tym telediagnostyki, telerehabilitacji, teleopieki), a także wirtualnej rzeczywistości, badania i testowania aparatury, urządzeń i systemów medycznych. Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu powstaje w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta. Budowa potrwa 15 miesięcy.

Przy okazji rozpoczęcia budowy centrum zaprezentowano robot, który może wspierać personel medyczny przy obsłudze pacjentów zarażonych np. koronawirusem. - Jeśli chodzi o problem zagrożenia dla personelu medycznego, robot staje się pośrednikiem i wiele czynności, będzie mógł realizować w ich zastępstwie - mówi Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group.

Zobacz także: Kiedy zostaną otwarte baseny i pływalnie? Ruszyła akcja "Uwolnić pływanie". Władze państwowe zapomniały o pływakach, trenerach i instruktorach?

Robot jest wyposażony w kamerę termowizyjną, jest w stanie badać ludzi i przestrzeń, ma zainstalowany system dozowania tabletek, dzięki czemu może podjechać i podać pacjentowi leki. Ale to nie wszystko, może on przenosić jedzenie, wodę, odkażać pomieszczenie czy sprzątać. Koncepcja robota powstała w wyniku współpracy badaczy z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej z pracownikami firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.

Testy psychologiczne do policji Multiselect

Pytanie 1 z 20
Czy bardzo przejmujesz się tym, co ludzie myślą?
Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim