Planetarium Śląskie w Chorzowie

i

Autor: PAP/Zbigniew Meissner

Inwestycje

W Planetarium Śląskim w Chorzowie zostały otwarte nowoczesne obserwatoria astronomiczne

W chorzowskim Planetarium Śląskim odbyło się otwarcie dwóch obserwatoriów astronomicznych. 28 grudnia zaprezentowane zostały nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny i radioteleskop.

W Planetarium Śląskim otwarto dwa obserwatoria astronomiczne

Planetarium Śląskie w Chorzowie wzbogaciło się o dwa nowe instrumenty astronomiczne. Nowoczesny teleskop optyczny zastąpił refraktor, który był zainstalowany w obserwatorium w 1955 roku. Natomiast obok zmodernizowanego budynku Planetarium pojawił się radioteleskop.

Teleskop działa na zasadzie widzialnej, czyli to są nanometry – 550 nanometrów to są długości fal, jakie odbieramy. W radioskopie odbieramy 21 cm, czyli coś, czego nie da się zobaczyć. To jest też promieniowanie elektromagnetyczne, ale o takiej długości, która umyka naszym wszystkim zmysłom. Dopiero takie radioteleskopy potrafią je mierzyć – wyjaśnia Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie. 

W zasięgu jednego kliknięcia palcem na teleskopie, można obserwować obiekty z dużą ilością detali. Z kolei dzięki radioteleskopowi, naukowcy będą mogli odbierać fale radiowe z kosmosu, które ogląda się następnie na monitorze. 

Warto nadmienić, że zakupienie radioteleskopu oraz nowoczesnego teleskopu wyniosło łącznie 3,5 mln zł. Środki pochodziły z budżetu na inwestycję województwa śląskiego. – Cieszy mnie ta inwestycja. To jest XXI wiek i technologia absolutnie kosmiczna, u nas na Śląsku. Teleskop w połączeniu z radioteleskopem, to tworzy taką wartość, której jeszcze w historii tutaj nie było – powiedział z kolei Jakub Chełstowski, marszałek województwa.