Jarosław Makowski został wiceprezydentem Katowic

i

Autor: Jarosław Makowski (Facebook)

Katowice

Makowski z PO wiceprezydentem Katowic. Zajął miejsce Mariusza Skiby z PiS

Poświąteczne zmiany na stołkach we władzach Katowic. Jarosław Makowski, dotychczasowy przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej, zasiądzie na fotelu wiceprezydenta. Zajmie miejsce Mariusza Skiby z PiS, który został już odwołany ze stanowiska.

Jarosław Makowski nowym wiceprezydentem Katowic. Będzie rządził przez cztery miesiące

W środę 27 grudnia w willi Goldsteinów odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Katowic Marcina Krupy. Dotyczyła ona zmian, które zaszły na najwyższym szczeblu władz miasta. Marcin Skiba z PiS został odwołany z funkcji wiceprezydenta. Jego miejsce od 1 stycznia 2024 roku zajmie Jarosław Makowski z Platformy Obywatelskiej. Będzie rządził mniej więcej przez cztery miesiące - do czasu wyborów samorządowych, które odbędą się wiosną przyszłego roku. 

Od początku mojej prezydentury powtarzałem, że „moją partią są Katowice” – co oznacza, że jestem otwarty na współpracę z każdym – kto chce działać na rzecz miasta i mieszkańców. Zacieśniamy współpracę z Koalicją Obywatelską, z którą rozmawiałem w ostatnim czasie o środkach z KPO i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji koniecznych dla dalszego rozwoju Katowic. Jesteśmy w trakcie realizacji o wartości ponad miliarda złotych hubu gamingowo-technologicznego, czy też innych inwestycji takich jak Dolina Pięciu Stawów, Dom Kilara. W związku z tym zdecydowałem o powołaniu na wiceprezydenta Katowic Jarosława Makowskiego - wyjaśnił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jarosław Makowski kandydował na prezydenta Katowic. W tym roku startował w wyborach do Sejmu 

Jarosław Makowski dotychczas pełnił rolę przewodniczącego klubu radnych Platformy Obywatelskiej. W 2018 roku był przeciwnikiem Marcina Krupy w wyborach samorządowych. Zdobył ponad 28 tys. głosów (24 proc. głosów) - za mało, by wygrać z urzędującym prezydentem. W tegorocznych wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu, jednak nie uzyskał mandatu, zdobywając niespełna 3,5 tys. głosów (0,66 proc.).

Jest oczywiste, że gdy można odsunąć PiS od władzy - partię antysamorządową i centralistyczną - to trzeba to zrobić. Dlatego między innymi tworzymy w Katowicach nową koalicję - koalicję, której kluczowym podmiotem jest Platforma Obywatelska Śląskie, a ja z jej ramienia zostałem wiceprezydentem (...) W Katowicach ponad 40 proc. osób głosuje na Platformę Obywatelską. Jest więc naturalne, że chcemy reprezentować naszych wyborców w zarządzaniu miastem i budowaniu jego długofalowej strategii - miasta przyjaznego i życzliwego mieszkańcom (...) Polityka to sztuka osiągania celów, które chce się realizować - można grać o pełną pulę, ale pytanie, co to znaczy „pełna pula”. PiS zdobył największą liczbę głosów w wyborach 15 października, ale nie ma zdolności koalicyjnej. A więc mając, zdawałoby się pełną pulkę, przegrał wszystko. Bo polityka to sztuka osiągania kompromisów, zawierania koalicji, szkuta mądrej współpracy. Ta logika sprawiła, że Polską dziś rządzi Koalicja 15 października. I taką samą logikę stosujemy w Katowicach - dla dobra miasta, dla dobra mieszkańców - mówi Jarosław Makowski.

Miejsce Makowskiego jako przewodniczącego klubu radnych PO zajmie Łukasz Borkowski.