Wiadomości

Tarnowskie Góry staną się zielonym rajem. W mieście powstanie kilkanaście oaz. To nie tylko "zielone przystanki"

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach przedstawił projekt "Miejskiej Zielonej Akupunktury". Celem inwestycji jest zwiększenie liczby zielonych miejsc na terenie miasta. Projekt obejmie dziesięć miejsc, w których obecnie roślinność jest znikomym ułamkiem krajobrazu. Zobaczcie wizualizacje.

Tarnowskie Góry się zazielenią. Powstaną miejsca "zielonej akupunktury"

Zielone przystanki jak w Katowicach, Park Kieszonkowy jak w Bytomiu, a hotele dla owadów jak w Gliwicach? To tylko wybrane pomysły nowej inwestycji pod nazwą "Miejska Zielona Akupunktura". Urząd Miejski w Tarnowskich Górach przedstawił pierwsze wizualizacje "zielonej inwestycji".

Projekt ma na celu poprawę funkcjonalności oraz zmianę przestrzeni w bardziej atrakcyjną dla mieszkańców i środowiska - czytamy w opisie inwestycji.

Metamorfozie ma ulec dziesięć wybranych miejsc w Tarnowskich Górach. Projekty nowych, zielonych skwerów zostały stworzone na zlecenie miasta przez architektów krajobrazu oraz mieszkańców biorących w ubiegłym roku udział w badaniach ankietowych i warsztatach.

Obecnie miasto przedstawiło wizualizację dwóch wybranych lokalizacji. Wiadomo, że przemianie zostanie poddany teren przy ulicy Armii Krajowej w Strzybnicy oraz przy Alei Kwiatów na Osadzie Jana. 

Teren na ulicy Armii Krajowej w Strzybnicy stanie się zielony

Wśród dziesięciu miejsc, w których zamiast chodników, placów, dróg czy parkingów zaplanowano tereny zielone i rekreacyjne, znalazł się teren przy ulicy Armii Krajowej w Strzybnicy.

Projekt stworzony dla zamkniętej ulicy przed Szkołą Podstawową nr 13 ma na celu poprawę funkcjonalności oraz zmianę przestrzeni w bardziej atrakcyjną dla mieszkańców i środowiska.

Na fragmencie ulicy zaplanowano wprowadzenie różnorodnych, mobilnych mebli miejskich, w tym donic obsadzonych drzewami, różnego typu ławek, krzeseł i siedzisk ze stolikami. Zaplanowano tam również utworzenie ogrodu deszczowego jako elementu wspomagającego retencję wód opadowych, a także - w celu zwiększenia bioróżnorodności – hotel dla owadów oraz budki i karmniki dla ptaków.

Zobaczcie wizualizacje tego miejsca.

Osada Jana będzie jeszcze bogatsza w roślinność

Wśród dziesięciu miejsc, w których zamiast chodników, placów, dróg czy parkingów zaplanowano tereny zielone i rekreacyjne, znalazł się teren przy Alei Kwiatów na Osadzie Jana.

Projekt w okolicach przystanku autobusowego pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Fiołków i Słoneczników ma na celu zmianę istniejącego asfaltowego parkingu w tzw. parking zielony plac oraz utworzenie w jego centralnej części miejsca odpoczynku.

Elementem projektu jest też oryginalny, zielony-roślinny przystanek. Wodoprzepuszczalne ścieżki mają być dostępne dla wszystkich, drzewa, wielogatunkowe rabaty roślinne sprzyjające bioróżnorodności oraz różnorodne meble miejskie mają sprawić by ten mały „kieszonkowy” park stał się przyjazną przestrzenią odpoczynku.

Zadbano również o takie elementy wyposażenia jak karmniki i poidełka dla ptaków oraz hotel dla zapylaczy.

Zobaczcie wizualizację tego skweru.