Kosmos

Sonda Odyseusz wylądowała na Księżycu. NASA potwierdza sukces

Sonda kosmiczna Odyseusz prywatnej firmy Intuitive Machines wylądowała bezpiecznie na Księżycu. NASA poinformowała o największym sukcesie od 50 lat. Odyseusz już transmituje sygnał na Ziemię.

Sonda Odyseusz prywatnej firmy Intuitive Machines wylądowała na Księżycu w czwartek o 17:23 czasu CST. Instrumenty na pokładzie Odyseusza przygotują NASA do przyszłej eksploracji Księżyca przez człowieka pod Artemidą. To wielki dzień w historii podboju kosmosu. Ostatnie lądowanie na powierzchni Księżyca odbyło się 11 grudnia 1972 roku.

Możemy bez wątpienia potwierdzić, że nasz sprzęt znajduje się na powierzchni Księżyca i że transmitujemy sygnał na Ziemię - powiedział menadżer Intuitive Machines w Houston.

Lądowanie na Księżycu

Dzięki lądowaniu Intuitive Machines stała się pierwszą prywatną firmą, której udało się umieścić statek kosmiczny na powierzchni Księżyca.

To także wielki dzień dla NASA i amerykańskiej społeczności lotniczej i kosmicznej, która od ponad pół wieku nie przeprowadziła udanej misji na Księżyc, podkreśliło BBC.

Zobacz zdjęcia z lądowania na Księżycu

Według Intuitive Machines Odyseusz nawiązał pierwsze, dość słabe, połączenie z Księżyca o godzinie 0:23 CET (czasu środkowo europejskiego), które po około dziesięciu minutach uległo wzmocnieniu.

Zobacz nagranie z lądowania na Księżycu

W ciągu ostatnich siedmiu dni, gdy misja podróżowała z Ziemi na Księżyc, wszystkie zasilane instrumenty naukowe NASA przeszły kontrolę tranzytową, zebrały dane i działają zgodnie z oczekiwaniami. Kontrolerzy lotu będą w dalszym ciągu analizować zebrane dane i je monitorować.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię