Sąd w Gliwicach: Nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z prawem. Policja może mieć problem

2020-10-16 12:25 Arkadiusz Nauka
Sąd w Gliwicach: Nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z prawem. Policja może mieć problem
Autor: pexels Sąd uznał, że nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z prawem

Od soboty, 10 października w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa wszędzie w publicznej przestrzeni. Ten obowiązek wywołuje wzburzenie wielu osób, które uważają, że nakaz noszenia maseczki nie ma pokrycia w przepisach prawa. Teraz ci ludzie zyskali sojusznika. Sąd Rejonowy w Gliwicachuznał nakaz zasłaniania ust i nosa za niezgodny z prawem. To może być problem dla policji.

Epidemiolog, prof. Andrzej Pająk: Musimy być gotowi na długi dystans. Jestem pesymistą [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Sąd Rejonowy w Gliwicach: Nakaz zakrywania ust i nosa niezgodny z prawem

Ten wyrok może dodać pewności siebie wszelkiej maści zwolennikom teorii spiskowych i przeciwnikom stosowania się do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Sąd Rejonowy w Gliwicach uznał, że nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych jest niezgodny z prawem. Ale po kolei.

Jeszcze w kwietniu tego roku pewien mieszkaniec Gliwic został ukarany kwotą 500 zł za brak maseczki. Kilka dni po przyjęciu mandatu złożył wniosek o jego uchylenie. Gliwicki Sąd Rejonowy uznał że nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z prawem.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Rudzie Śląskiej. Padł nowy rekord zakażeń. Sąd nakłada coraz więcej kar za brak maseczki

Stwierdzono, że przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, na mocy której wprowadzono nakaz noszenia maseczkę, nie zawierały "delegacji ustawowej, która pozwalałaby wprowadzić w drodze rozporządzenia powszechny obowiązek zakrywania ust".

"W ocenie sądu zapisy ustawy dawały możliwość wprowadzenia rozporządzenia nakładającego obowiązek noszenia maseczek wyłącznie przez osoby chore lub podejrzane o zakażanie, ale już nie wszystkie osoby przebywające na terenie Polski." - informuje Katowicka "Gazeta Wyborcza"

Taki wyrok sądu może być problematyczny dla policjantów, którzy być może przez to będą mieli większe opory przed nakładaniem mandatów za brak maseczki w publicznej przestrzeni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dramat w gastronomii w czasie pandemii. „Codziennie budzimy się rano i mamy nadzieję, że to tylko zły sen”- mówi restauratorka z Katowic [AUDIO]

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami