Ruda Śląska: Martusia urodziła się ważąc 390 gram. Po czterech miesiącach wychodzi do domu

2023-01-13 11:36

Martusia urodziła się 15 września 2022 roku. Była wcześniakiem i kiedy przyszła na świat ważyła zaledwie 390 gramów. Teraz, po czterech miesiącach opieki lekarskiej została wypisana do domu. Obecnie maleństwo waży 2,5 kilograma.

To wielkie szczęście rodziców i sukces lekarzy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Mała Martusia przyszła na świat zdecydowanie za wcześnie, bo w 26 tygodniu ciąży. Słowo drobniutka pasowało do niej wtedy, jak ulał, bowiem maleństwo ważyło wtedy 390 gram i mierzyła 29 centymetrów. Dla lekarzy z rudzkiego szpitala rozpoczęła się walka o to, aby zapewnić maleństwu prawidłowy rozwój. Sama Martusia musiała się mierzyć z wieloma przeciwnościami losu. 

Nigdy nie wymagała intubacji oraz wentylacji mechanicznej, co jest ewenementem wśród pacjentów z grupy skrajnych wcześniaków oraz skrajnie niskiej urodzeniowej masy ciała - opisują jej przypadek medycy oddziału neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

Dzięki wielospecjalistycznej opiece całego Zespołu Oddziału Neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Janusza Świetlińskiego, współpracy ze Śląskim Bankiem Mleka Kobiecego oraz determinacji Rodziców udało jej się wygrać walkę o życie. Pod opieką lekarza prowadzącego dr Marty Twardoch-Drozd spędziła 4 miesiące w szpitalu, a w dniu dzisiejszym, tj. w piątek 13-go wychodzi do domu będąc 2,5 kilogramowym niemowlakiem. 

- Jestem bardzo szczęśliwa wiedząc, że od dzisiaj Rodzina Marty będzie w komplecie. Za nami wiele tygodni ciężkiej pracy, teraz przyszedł czas, żeby Rodzice i Rodzeństwo mogli cieszyć się obecnością Martusi w domu - mówi dr Twardoch-Drozd.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE