Okna życia w woj. śląskim

i

Autor: Pixabay/Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże"

Społeczeństwo

Mapa Okien Życia w województwie śląskim. W tych miejscach małe dzieci mogą liczyć na pomoc

2024-05-11 0:43

Do Okna Życia oddawane są noworodki, którymi rodzice nie chcą lub nie mogą się nimi zająć. W woj. śląskim działa dziesięć takich miejsc. Jak wyglądają? Ile dzieci uratowano?

Okna Życia w woj. śląskim - gdzie są?

Powstały, by rodzice, których sytuacja życiowa ich do tego zmusza, mogli zostawić swoje narodzone dziecko w miejscu, w którym ktoś je znajdzie, zaopiekuje się nim i będzie bezpieczne - do czasu aż znajdzie nowy dom. W województwie śląskim działa dziesięć Okien Życia. 

Dotąd w Oknach Życia w całym kraju uratowano już ponad 100 dzieci.

Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w Oknie Życia?

Ostatni przypadek pozostawienia dziecka w Oknie Życia w regionie wydarzył się we wtorek, 30 kwietnia w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie-Borowej Wsi.

Pracownicy znaleźli maleńką dziewczynkę, a przy niej list od matki. Tłumaczy w nim, dlaczego nie jest w stanie zająć się dzieckiem i że podjęła najtrudniejszą decyzję w życiu.

Kiedy w Oknie Życia znalezione zostaje dziecko, najpierw wzywana jest policja, potem trafia ono do szpitala na badania, a następnie kierowane jest do ośrodka adopcyjnego. 

Kiedy dziecko trafia do Okna Życia, traci swoją dotychczasową tożsamość - dopiero sąd rodzinny nadaje mu nowe imię, nazwisko i ustala datę urodzenia. Potem dziecku nadawany jest PESEL i wystawiany akt urodzenia, co umożliwia adopcję. 

Pierwsze okno życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 r. u sióstr nazaretanek w Krakowie. Obecnie jest ich już ponad 70. 

Zobacz poniżej w  galerii Okna Życia w woj. śląskim i ich lokalizacje.