Pszczyna: Dał radę jechać hulajnogą mimo 3 promili. Nie było prosto

i

Autor: Archiwum Pszczyna: Dał radę jechać hulajnogą mimo 3 promili. Nie było "prosto"

Wydarzenia

Pszczyna: Dał radę jechać hulajnogą mimo 3 promili. Nie było "prosto"

We wsi Warszowice (powiat pszczyński), policjanci zatrzymali 30-latka, który jeździł pijany na hulajnodze elektrycznej. Miał w organizmie ponad 3 promile.

Słowo "jeździł" w przypadku zatrzymano 30-latka jest pewnym nadużyciem, bowiem mężczyzna co prawda dał radę wejść na hulajnogę elektryczną, ale jego jazda była niezbyt pomyślna. Mężczyzna miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy, a dodatkowo bez powodu bardzo gwałtownie przyspieszał, a następnie ostro hamował. To przykuło uwagę policjantów, którzy go zatrzymali i skontrolowali. 30-latek wydmuchał ponad 3 promile alkoholu. W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 2500 zł oraz uniemożliwili mu kontynuowanie dalszej jazdy. 

Pszczyńska policja przypomina, że 

od maja 2021 roku obowiązują przepisy ruchu drogowego, w których między innymi określono prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18 roku życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.

Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Zabrania się:

  • jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • czepiania się pojazdów;
  • ciągnięcia, lub holowania innego pojazdu;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.